Европски парламент одобрио је седам захтева за помоћ укупне вредности 126,7 милиона евра за санирање последица природних катастрофа које су у 2013. и 2014. задесиле Италију, Грчку, Словенију, Хрватску, Србију и Бугарску. Усвојивши предлог Европске комисије, Парламент је готово половину помоћи из Фонда солидарности ЕУ, односно 60,2 милиона евра, одобрио Србији, једином подносиоцу захтева који не долази из ЕУ. Србија је при доношењу одлуке била третирана као чланица ЕУ.
У новембру 2013, Италија, а нарочито Сардинија, биле су погођене огромним падавинама које су проузроковале тешке поплаве, док је у јануару и фебруару 2014. Грчко острво Кефалонија претрпело велики земљотрес, јачине 5,8 степени Рихтерове скале, који је пратило десетак мањих потреса. Земљотрес је око 3000 људи оставио без крова над главом.
У истом периоду, Словенија је претрпела једну од највећих зимских олуја у протеклих неколико деценија. Скоро половина шума у земљи је страдала од леда због ког су и електрични водови били оборени, те су домаћинства била без струје.
Исте временске прилике су након тога погодиле и суседну Хрватску, тачније северозапад земље и делове јадранске обале. Лед који се топио је касније проузроковао поплаве које су изазвале додатну штету.
У мају 2014, још један налет неповољних временских услова је погодио источну Хрватску, изазвавши поплаве. Ове кише су изазвале и незапамћене поплаве у суседној Србији, где је јавна и приватна инфраструктура била у огромној мери уништена.
Обилне кише су у јуну ове године погодиле и Бугарску те изазвале поплаве услед падавина и до четири пута већих од месечне норме.
Захтеви су одобрени у два круга гласања: 46,9 милиона евра Италији, Грчкој, Словенији и Хрватској са 651 гласом за, 26 против и 7 уздржаних, док је 79,7 милиона евра било одобрено Србији, Хрватској и Бугарској са 665 гласова за, 30 против и 8 уздржаних.
Фонд солидарности ЕУ је успостављен 2002. године са циљем пружања помоћи државама чланицама ЕУ и земљама које се припремају за улазак а које су погођене природним катастрофама. Годишњи буџет Фонда је 500 милиона евра, а према подацима Комисије, био је активиран 63 пута у 24 земље, за шта је било издвојено укупно 3,7 милијарди евра. И Парламент и Савет морају да одобре захтеве за помоћ из Фонда солидарности.
Извор: www.europa.rs
Оставите коментар