Европски парламент је усвојио четири годишња извештаја о државама кандидатима и потенцијалним кандидатима са подручја Западног Балкана. У извештајима је, између осталог, процењиван и напредак у остваривању права ЛГБТИ популације, те су дате препоруке овим земљама како да побољшају стања у тој области.
У извештају о Србији похваљује се успешно одржавање Параде поноса у септембру 2014, након што је три године узастопно забрањивана.
И у извештају о Црној Гори Европски парламент је као позитивну ставку навео одржавање Параде поноса, које је протекло без инцидената и уз помоћ и заштиту власти. Ипак, наводи се да се ЛГБТИ особе у овој држави још увек суочавају са непријатељством и насиљем, и позива се на подизање свести како би се променио став јавности. Извештај позива и на увођење посебних тренинга за припаднике/це полиције и правосуђа, у циљу уклањања предрасуда о ЛГБТИ популацији. Извештавајући о Македонији, Парламент је позвао власти да ускладе свој закон против дискриминације са ЕУ стандардима, тако што ће се додати ставка о забрани дискриминације на основу сексуалне оријентације. У извештају се осуђује насиље над ЛГБТИ особама и позива се на привођење починилаца правди. Крај прошле године у Македонији обележила је серија протеста након напада на просторије једне ЛГБТИ организације у октобру. (…)
Улрике Луначек, посланица Европског парламента и копредседница Интергрупе за ЛГБТИ права, изразила је своју забринутост чињеницом да непријатељско понашање и насиље над ЛГБТИ заједницом остају проблем: „Једнака права за све, укључујући ЛГБТИ особе, представљају важну одлику инклузивног, демократског и толерантног друштва. Ипак, драго ми је што видим да многе државе (потенцијални) кандидати вредно раде на осигуравању људских права за ЛГБТИ популацију, што је у складу са европским вредностима.“ Потпредседница Интергрупе за ЛГБТИ права и посланица у Евроском парламенту Тања Фајон додала је да усвајање ових извештаја показује снажну подршку Парламента европској будућности Балкана, која укључује потпуно остваривање људских права ЛГБТИ особа.
Извор: Мрежа за европски женски лоби
Оставите коментар