Бивши пољски премијер Доналд Туск преузео је 1. децембра дужност председника Европског савета од Белгијанца Хермана Ван Ромпеја (Rompuy). Туск је први председник Савета који долази из неке земље бившег комунистичког блока. Предаја дужности Туску указује на све већу политичку тежину Пољске у 28-чланој Европској унији и прерастање ЕУ из пре пола века насталог западноевропског економског блока у снажно политичко тело које уједињује више од 500 милиона људи од Британије до границе са Русијом на истоку.
Као и Ван Ромпеј, Туск ће председавати самитима лидера ЕУ који се срећу четири пута годишње да утврде дугорочне циљеве и нађу решења за кризе у току, попут финансијских проблема који су мучили Европу последњих година или кризе око Украјине ове године.
С обзиром на високу незапосленост, која се креће око рекордних нивоа, као и економску подељеност ЕУ, Туск је рекао да је Европљанима потребна “немилосрдна одлучност да прекину економску кризу”.
Аналитичари су међу изазове који су се нашли пред Туском убројили настојања зоне евра да изађе из кризе, британску претњу изласком из ЕУ због регулативе о имиграцији на нивоу блока, као и недовољно јединство ЕУ када је реч о политици према Русији.
Туска сматрају вођом који не преза од преузимања ризика или од непопуларних реформи, који је добар стратег и убедљив када говори о стварима које се тичу јавности и такође добар познавалац руске политике.
Иза Туска (57) стоји и економски успех Пољске која је у време глобалне кризе бележила привредни раст. Управо то му је донело још један мандат на изборима 2011. године.
Оно што му неки замерају, јесте преоштар став према Русији.
Туск је лидер либералне Грађанске платформе и човек од поверења немачке канцеларке Ангеле Меркел. Рођен је у Гдањску и дипломирани је историчар. Био је активиста Солидарности а у политици је од пада комуниста 1989. године.
Извор: АП, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар