Европски стуб социјалних права је порастао – 17. новембра 2019. године ће бити две године откако су европске институције и лидери у Гетебургу у Шведској објавили овај путоказ ка бољим условима рада и живота.
Као и сваки двогодишњак, Стуб и даље проналази свој глас – корак по корак, Европа постаје све друштвенија. Овај процес, који је покренула Јункерова Комисија, ће се сигурно наставити: Европски стуб социјалних права ће наставити да буде основа за будуће ЕУ иницијативе.
Остваривање Стуба представља заједничку политичку обавезу и одговорност. Ово је поновљено од стране шефова држава и влада ЕУ земаља у Новој стратешкој агенди за период 2019-2024, који су позвали ЕУ и државе чланице да спроводе Стуб у оквиру својих надлежности.
Изабрана председница Комисије Урсула фон дер Лајен се у својим политичким смерницама обавезала да предложи акциони план за потпуно спровођење Стуба, као дела ширих иницијатива које имају за циљ привреде које раде за људе.
Од 2017. године, Европска комисија спроводи конкретне иницијативе чији је задатак да се у праксу уведе 20 начела и права којима се подржавају праведна и функционална тржишта рада на европском нивоу. До сада је договорено 25 кључних социјалних иницијатива које је предложила Јункерова Комисија.
Ево неколико примера:
- Нова ЕУ правила за равнотежу између пословног и приватног живота ће помоћи родитељима и старатељима који раде да комбинују свој породични живот и професионалну каријеру на основу једнаких могућности за мушкарце и жене.
- Нова ЕУ правила за транспарентне и предвидљиве радне услове повећавају заштиту особа на најнесигурнијим радним местима новог пословног света.
- Државе чланице су се новом Препоруком Савета обавезале да што више људи, укључујући самозапослене, има приступ социјалној заштити и могућност да стекне права на доприносе.
- Европско надзорно тело ће осигурати да се постојећа правила која се односе на мобилност радника примењују на праведан, једноставан и ефективан начин.
Стуб је сада чврсто осигуран у Европском семестру. У 2019. години, готово половина препорука за поједине земље односила се на питања запошљавања, образовања и социјална питања, поново стављајући нагласак на три области Стуба:
- Једнаке могућности и приступ тржишту рада,
- Праведни услови рада,
- Социјална заштита и инклузија.
Преглед социјалних показатеља се користи као „скрининг уређај“ који омогућава ширу и пажљивију процену ситуације у свакој држави чланици.
Будући Европски социјални фонд плус (ЕСФ+) ће помоћи државама чланицама да развијају вештине, запошљавање и социјалне акције у складу са Европским стубом социјалних права.
Извор: ec.europa.eu
Оставите коментар