Европска комисија је 4. марта објавила своју амбицију за снажну социјалну димензију Европе која у фокус ставља радна места и вештине за будућност и ствара услове за праведан, инклузиван и отпоран социо-економски опоравак.
Акциони план за спровођење Европског стуба социјалних права дефинише конкретне мере за даље заједничко спровођење начела Европског стуба социјалних права од стране ЕУ и њених држава чланица, уз активно укључивање социјалних партнера и цивилног друштва. У њему су, такође, предложени најважнији таргети у области запошљавања, вештина и социјалне заштите на нивоу ЕУ које је потребно достићи до 2030. године.
Ово је прилика за Европу да осавремени свој приступ социјалној димензији и успешно заплови кроз промене које су условљене новим друштвеним, технолошким и економским развојем, као и социо-економским последицама пандемије. Европска комисија је већ отпочела практичну примену начела Стуба, па је током 2020. године предложила иницијативе попут Подршке запошљавању младих и Адекватне минималне зараде.
Такође је представљена Препорука Комисије за Делотворну активну подршку запошљавању након Ковид-19 кризе (Effective Active Support to Employment following the COVID-19 crisis – EASE), као потпору за опоравак заснован на расту запослености.
Таргети заједничке амбиције ЕУ до 2030. године
Акционим планом дефинисана су три главна таргета које ЕУ треба да оствари до 2030. године:
- запослено најмање 78% лица узраста од 20 до 64 године;
- најмање 60% од укупног броја одраслих учествује у обукама сваке године;
- број лица у ризику сиромаштва или социјалне искључености смањен за бар 15 милиона.
Нови главни таргети до 2030. године су усклађени са Циљевима одрживог развоја УН и представљају окосницу заједничке амбиције за снажну социјалну димензију Европе. Заједно са ревидираним прегледом социјалних индикатора (Social Scoreboard), они ће омогућити Комисији да прати напредак држава чланица ЕУ у оквиру Европског семестра. Комисија позива Европски савет да потврди ова три таргета, а државе чланице ЕУ да дефинишу сопствене националне таргете као допринос овом циљу.
Обезбеђивање Делотворне активне подршке запошљавању (EASE)
Као конкретну меру у оквиру 4. начела Стуба, Комисија је представила Препоруку за Делотворну активну подршку запошљавању након Ковид-19 кризе (EASE). Овом препоруком, Комисија државама чланицама ЕУ пружа конкретне смернице о мерама јавне политике, уз могућности њиховог финансирања од стране ЕУ, за постепени прелазак са хитних мера за очување радних места током актуелне кризе на нове мере потребне за опоравак заснован на расту запослености.
Препоруком се промовише отварање нових радних места и прелазак запослених из сектора који бележе пад у секторе који расту, а нарочито секторе дигиталних и еколошких технологија. Те нове мере треба да садрже три елемента:
- подстицаје за запошљавање и подршку предузетништву,
- могућности за доквалификацију и преквалификацију,
- унапређену подршку услугама запошљавања.
Као помоћ у финансирању мера делотворне активне подршке запошљавању, државама чланицама ЕУ су на располагању фондови ЕУ, укључујући и Механизам за опоравак и отпорност и Европски социјални фонд плус.
Шири контекст
Европски парламент, Савет и Комисија објавили су Европски стуб социјалних права на самиту у Гетеборгу 2017. године. У оквиру Стуба је дефинисано 20 кључних начела и права од суштинског значаја за преведна и функционална тржишта рада и системе социјалне заштите у 21. веку. Начела Стуба су груписана у три поглавља:
- једнаке могућности и приступ тржишту рада;
- праведни услови рада;
- социјална заштита и инклузија.
Извор: ec.europa.eu
Оставите коментар