У Лебану су почели радови на завршетку Центра за дијализу при Дому здравља, који је од изузетног значаја за пацијенате не само из ове општине, већ и суседних Медвеђе и Бојника који болују од болести бубрега.
Реализацијом овог пројеката за који су Европска унија (ЕУ) и Влада Швајцарске, преко развојног програма Европски ПРОГРЕС, определиле пет милиона динара, а општина Лебане издвојила још толико, биће изведени сви завршни грађевински радови, као и електричне инсталације, вентилација и климатизација просторија.
„Наши пацијенти и пацијенткиње неће више морати да путују у Лесковац на дијализу јер ће им неопходна здравствена услуга бити доступна овде у Лебану, а истовремено ћемо растеретити санитетска возила која су неопходна за друге интервенције“, рекао је Војин Трајковић, директор Дома здравља у Лебану.
Дом здравља ће уз подршку Европске уније и Владе Швајцарске добити и део медицинске опреме за будући Центар за дијализу која укључује дефибрилатор, Електрокардиограф (ЕКГ апарат), монитор за пацијенте, осам лежајева и један суви стерилизатор, који ће допринети да Центар ради у пуном капацитету, док ће два лекара и осам медицинских сестара проћи потребне обуке.
„Схватајући важност овог пројекта издвојили смо из општинског буџета значајна средства средства у износу од пет милиона динара, како би Центар коначно био завршен”, рекао је Зоран Илић, председник општине, и додао да општина успешно сарађује са Европским ПРОГРЕСом на пројектима које финансирају ЕУ и Влада Швајацарске а који доприносе бољем квалитету живота људи у овом крају.
Како је предвиђено радови би требало да буду завршени у року од три месеца, а извођач радова је лебанска грађевинска фирма „Инвест Продукт” која је изабрана у поступку јавне набавке који је расписала општина Лебане.
Активности Европског ПРОГРЕСа, програма који доприноси одрживом развоју јужне и југозападне Србије, Европска унија и Влада Швајцарске подржава са укупно 24,46 милиона евра. Програм има за циљ да ојача локалну администрацију, створи повољније окружење за развој инфраструктуре и привреде као и побољшање спровођења политика у области социјалне инклузије. Активности на терену спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS).
Општине обухваћене програмом – Нови Пазар, Ивањица, Нова Варош, Прибој, Пријепоље, Рашка, Сјеница и Тутин на југозападу Србије, као и Прокупље, Блаце, Житорађа, Куршумлија, Лесковац, Бојник, Власотинце, Лебане, Медвеђа, Црна Трава, Врање, Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште, Брус, Алексинац, Гаџин Хан, Дољевац, Мерошина, Сврљиг, Бабушница, Бела Паланка и Књажевац на југоистоку земље.
Извор: Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS)
Оставите коментар