Европска комисија одобрила је чланицама суоченим са све већим бројем имиграната помоћ од 2,4 милијарде евра за наредних шест година. Највише ће добити земље које су прве на удару – Италија и Грчка. Од почетка године у Европу је из северне Африке стигло готово 200.000 миграната и сада је имиграција, а не незапосленост, највећа брига грађана Европске уније.
Италија ће за период 2014-20. добити готово 560 милиона евра а Грчка 473 милиона, саопштила је Европска комисија.
“Чланице ЕУ данас се суочавају са назапамћеним изазовом на плану миграција и безбедности и Комисија је предузела мере у духу солидарности”, истакао је европски комесар за миграције, унутрашње послове и држављанство Димитрис Аврамопулос.
Комесар је додао да се морају предузети храбри кораци како би се побољшало управљање миграцијама, унапредила сарадња и осигурала безбедност грађана ЕУ од организованог криминала и тероризма.
“Националним програмима које је одобрила Комисија предвиђа се значајна финансијска помоћ чланицама да одговоре на изазове. Одлучни смо да и даље показујемо солидарност у пракси”, истакао је Аврамопулос.
Како се наводи, Комисија је интензивно радила са чланицама како би осигурала хитну исплату из ЕУ фондова. У марту су већ одобрена 22 национална програма, а још 13 ће бити одобрено касније ове године.
Мигрантска криза ескалирала је у 2015. и хиљаде миграната са Блиског истока и из Африке настоје да добију азил у Европској унији.
Британски министар спољних послова Филип Хамонд (Philip Hammond) рекао је 9. августа да ЕУ не може да прими милионе људи у потрази за новим животом.
Хамондова изјава само је потврдила анти-имигрантску реторику званичног Лондона која је одговор на велики број покушаја миграната да из Француске стигну до Британије преко Ла Манша.
Према подацима Међународне организације за миграције (IOM), од почетка године до Европе је из северне Африке стигло око 188.000 миграната, а приликом преласка Медитерана живот је изгубило више од 2.000 људи.
Због кризе са мигрантима националистичке партије широм Европе све се гласније противе политици солидарности.
Питање имиграције последњих месеци постало је и главна брига грађана ЕУ који су раније највише бринули због незапослености и финансијске кризе, показују нова европска истраживања.
Истовремено многе европске владе предузимају оштре мере против имиграције како би умириле своје све забринутије гласаче.
Средства ЕУ за помоћ у решавању мигрантске кризе биће одобрена у склопу Фонда за азил, миграције и интеграције (AMIF) и Фонда за унутрашњу безбедност (ISF).
Из фонда AMIF подржавају се напори на националном нивоу за унапређење капацитета за пријем (миграната), на интеграцији миграната на локалном и регионалном нивоу и унапређењу ефикасности програма враћања. Такође се уз помоћ из тог фонда ради на обезбеђењу да процедуре за азил буду у складу са стандардима ЕУ.
Средствима из фонда ISF допуњују се давања на националном нивоу за унапређење управљања границама и надзор, посебно уз употребу модерне технологије. Из тог фонда се финансирају и прекогранична сарадња полиција и јачање капацитета чланица за управљање ризицима по безбедност, попут тероризма, сајбер криминала, трговине дрогом и људима и других форми организованог криминала.
Извор: EurActiv.rs
Оставите коментар