У Европској унији се 5,9% људи изјашњава као геј, лезбијка, бисексуална или трансродна особа (ЛГБТ), показало је ново истраживање. Највише људи са ЛГБТ идентитетом у ЕУ је у Немачкој а најмање у Мађарској. Истовремено се жене и млади у већој мери изјашњавају као припадници ЛГБТ заједнице.
На питање да дефинишу своју сексуалност бирајући једну од могућности – само хетеросексуалан, углавном хетеросексуалан, подједнако хетеросексуалан и хомосексуалан, углавном хомосексуалан, само хомосексуалан и асексуалан, 10% идентификовало се у некој другој категорији осим хетеросексуалан.
То значи да се 4,1% испитаника не сматра ни ЛГБТ ни хетеросексуалним. Поред тога, још 12% анкетираних од 11.000 обухваћених истраживањем у 28 чланица ЕУ није желело да одговори на питање.
Даљу неизвесност око удела ЛГБТ у популацији уносе и разлике међу чланицама ЕУ. У Немачкој 7,4% испитаника каже да имају ЛГБТ идентитет а у Мађарској само 1,5%.
Велике су разлике и када је реч о старости испитаника па се као особа са неким другим идентитетом осим хетеросексуалног изјашњава 16% Европљана између 14 и 29 година и само 7,5% старих између 30 и 65 година.
Истраживање је показало да је та разлика гледано према старосној групи посебно уочљива у Шпанији где се као ЛГБТ идентификује 14% млађих од 30 година и само 1,8% оних између 50 и 65 година.
Такође је истраживање указало да се жене чешће него мушкарци изјашњавају као припадници ЛГБТ. Укупан јаз између мушкараца и жена је мали али су разлике од чланице до чланице ЕУ велике – у Британији се исти проценат мушкараца и жена идентификује као ЛГБТ(6%) а у Холандији само 2,5% мушкараца и више од 10% жена.
Резултати истраживања немачке агенције Далиа рисрч (Dalia Research) указују на знатно већи број ЛГБТ популације од националних истраживања.
Тако је, према подацима британске статистичке службе, ЛГБ (без Т) заједница у Британији у 2015. представљала 1,7% укупне популације.
Истовремено се у истраживању Далие од 1.104 испитаних Британца 6,5% идентификовало као ЛГБ.
Та разлика делом се приписује резервисаности по којој су Британци познати. Такође је удео Британаца који нису желели да одговоре на питање у коме им се нуде разне опције велики.
У немачкој агенцији кажу да разлика између њених и резултата националних агенција потиче и од тога што су на питања Далие људи одговарали анонимно преко мобилних апликација па су се можда осећали слободније него када одговарају на неки други начин.
Како се наводи, питање сексуалне оријентације неки људи сматрају сувише приватним док другима једноставно није лако да „ставе једну етикету“.
„Величину ЛГБТ заједнице изузетно је тешко измерити“, истакла је агенција Далиа у саопштењу.
Далиа рирсч основана је 2013. у Берлину са циљем да коришћењем мобилне технологије промени начин на који се прикупљају, анализирају и представљају подаци.
Извор: EurActiv.rs
Оставите коментар