Влада Србије је на позив Европске комисије започела израду Програма реформи политике запошљавања и социјалне политике (Employment and Social Reform Program – ESRP). Министарство рада, запошљавања и социјалне политике, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва и Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом позивају заинтересоване организације да до 26. марта 2014. доставе коментаре на нацрт изазова првог дела Програма реформи политике запошљавања и социјалне политике (ESRP).
Стратегија проширења Европске уније 2013-2014. покренула је нови инструмент којим ће за земље у процесу приступања ЕУ бити утврђени и праћени приоритети у областима запошљавања и социјалне политике – Програм реформи политике запошљавања и социјалне политике (ESRP).
ESRP је замишљен као стратешки процес, који ће пратити процес европских интеграција као главни механизам за дијалог о приоритетима у областима социјалне политике и запошљавања и структуриран је по моделу Стратегије Европа 2020, коју државе чланице већ примењују. ESRP ће бити фокусиран на ограничени број кључних приоритета у области запошљавања и социјалне политике. Попут ЕУ смерница за запошљавање, ESRP ће представити решења у трима областима: тржиште рада и политике запошљавања, људски капитал и политике развоја вештина и политике социјалног укључивања и социјалне заштите. Поред тога, документ ће садржати хоризонталне аспекте као што су изградња капацитета, управљање и институционалне реформе, као и употреба ЕУ фондова за спровођење планираних реформи.
Нацрт изазова представља прву фазу у овом процесу. У каснијој, другој фази, биће потребно дефинисати конкретне предлоге решења у области јавних политика, која ће чинити другу компоненту ESRP-а. Институционални капацитети и финансијски изазови за реализацију мера чиниће трећу компоненту документа. Цео процес је отворен и партнери ће у више наврата бити консултовани и позвани да се, кроз различите механизме консултација, активно укључе у израду овог документа.
Начелни оквир (садржај) Програма реформи политике запошљавања и социјалне политике за државе у процесу приступања Европској унији можете преузети овде.
Формулар за достављање коментара на извештај у .doc формату можете преузети овде.
Молимо да своје коментаре уносите у приложени формулар или да их унесете путем online формулара, што ће нам омогућити лакшу обраду примљених коментара.
Оставите коментар