Лабрис – организација са најдужим „стажом“ у заступању права ЛГБТ особа у Србији – уз пристуство активиста и представника институција из земље и иностранства, доделом захвалница обележила је Међународни дан људских права и 19 година успешног активизма.
Међународни дан људских права се обележава широм света сваког 10. децембра још од 1950. године, на дан када потписана Универзална декларација о људским правима, а којом је, по први пут у историји човечанства, признато право свих људи на живот, слободу и једнакост. Организација ЛАБРИС је пре тачно 19 година одабрала баш овај датум као дан оснивања, али и као датум који на најбољи начин симболизује основне принципе за које се већ скоро две деценије упорно залаже.
Захвалнице су додељене организацијама и поједницима који су својим радом и залагањем у Србији током 2014. године допринели унапређењу положаја особа оријентације другачије од хетеросексуалне.
Добитници су:
- Министарство унутрашњих послова, Управа полиције
2. Полицијска управа за град Београд, Управа полиције – одељење за Јавни ред и мир
3. Амбасада Федералне Републике Немачке
4. Амбасада Краљевине Норвешке
5. USAID мисија у Србији
6. Terry Reintke, Посланица Европског парламента
7. Мехо Омеровић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, Скупштине Републике Србије
8. Канцеларија за људска и мањинска права Владе Републике Србије
9. Повереник за заштиту равноправности
10. Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва, Владе Републике Србије
11. Центар за истраживање, транспарентност и одговорност – ЦРТА
12. Геј и лезбејски Виктори Институт из Сједињених Америчких Држава
13. Лезбејска и геј федерација Немачке
14. Неформална групаи „Вјештице“
15. др Душица Жигић Марковић, психијатрица установе „Др Драгиша Мишевић“
16. Драгана Илић и Биљана Поповић, из Центра за психотерапију и едукацију „Простори“
17. Кристина Кастелец
18. Alex Cooper
19. Марија Шабановић, оснивачица спортске групе ФемСлам
Господин Жарко Шундерић, Менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, тим поводом је рекао:
“Социјално укључивање је основно људско право – да будемо равноправни/е и да имамо прилику на пристојан живот, без обзира на то ко смо или одакле смо. То значи да сви имамо право да тежимо бољем и да створимо живот какав желимо за себе и друге. То је ‘прича’ о сабирању потенцијала у друштву, сабирању разлика међу људима, тих малих снага које заједно чине друштво и због којих оно постаје богатије, садржајније и лепше. Вођени том идејом, ми смо пружили подршку великом броју организација у спровођењу иницијатива које имају за циљ унапређивање људских права у Србији. ЛАБРИС је организација са којом успешно и континуирано сарађујемо на успостављању поштовања различитости и сарадње унутар система.”
Поводом 19 година активности ЛАБРИСА у Србији, Јелена Васиљевић, координаторка ове организације се осврнула на најзначајније доприносе ове организације, попут системских промена којима је истополна оријентација искључена са листе болести и којима је је ЛГБТ особама дозвољено да дају крв, све до израде предлога Закона о регистрованим истополним заједницама, учешћа у изради Стратегије борбе против дискриминације, све до оснивања и низа активности PFLAG групе.
“Изузетно смо поносне на наш досадашњи рад у Србији, а који за циљ има пре свега оснаживање жена другачије оријентације од хетерсексуалне, али и на све наше активности усмерене ка побољшању права и положаја ЛГБТ особа у Србији. Сарадња коју смо оствариле са најзначанијим организацијама цивилног друштва, независним државним институцијама и бројним појединцима, сарадницима и подржаваоцима, омогућила нам је да остваримо конкретне и мерљиве резулате али и дала наду за равноправнију будућност ЛГБТ особа” – рекла је на крају Јелена.
Извор: labris.org.rs
Оставите коментар