Међу малим и средњим предузећима у Србији троструко је мање извозника него међу истим предузећима у Европској унији, показала је анализа Мреже за пословну подршку. Према анализи те консултантске куће, у Србији је извозно оријентисано 4,1% малих и средњих предузећа, док је просек у 14 земаља ЕУ 11,9%. У Мрежи оцењују да знатно заостајање Србије за ЕУ указује на потребу за новом стратегијом развоја малих и средњих предузећа чији би резултат требало да буде повећање прихода од извоза МСП са садашњих 8,8% на најмање 15%.
Како се наводи у упоредној анализи сектора малих и средњих предузећа (МСП) у Србији и 14 земаља ЕУ, мала и средња предузећа извозници у Србији учествују са 8,8% у укупном приходу тог сектора, док је просек 14 земаља ЕУ 25,2%.
Међу земљама ЕУ највише малих и средњих предузећа извозника има Данска, где извози 18,4% тих предузећа, а најмање Румунија – 8,5%.
У Данској мала и средња предузећа која извозе учествују са 37,2% у укупном приходу тог сектора, а у Румунији са 17,3%.
Подаци, поред осталог, показују да од развијености сектора МСП директно зависи и животни стандард становништва тих земаља, тако да се земље са највише извозно оријентисаних МСП сматрају и најбољим за живот у Европи.
Знатно заостајање за ЕУ, према Мрежи за пословну подршку, указује да је Србији потребна нова стратегија развоја малих и средњих предузећа која, за разлику од претходне, не сме бити кабинетски писана.
Како се истиче, нова стратегија развоја малих и средњих предузећа мора да буде ослоњена на директне препоруке менаџера и власника тих предузећа засноване на практичном искуству и да уведе виши ниво правне сигурности и предвидљивости трошкова пословања за домаће и стране инвеститоре.
Нова стратегија мора да буде детаљно сегментирана по привредним гранама и делатностима и успостављена на традиционалним ресурсима којима Србија располаже и подршку система предузећима из тих делатности, наводе из Мреже.
Предлаже се да страгетија садржи и системску подршку џоинт-венчер (joint venture) пројектима домаћих МСП са партнерским из ЕУ и других земаља.
Такође се саветују подела Србије на подручја од стратешког значаја за инвестиције и развој у појединим привредним гранама, хитна регулаторна реформу у циљу растерећења МСП од нагомиланих бирократских процедура, као и реформа образовног система и посебни програми за стимулисање стручњака да остану и раде у Србији.
Резултат те стратегије, према Мрежи за послону подршку, мора да буде најмање 60.000 нових малих и средњих предузећа до 2020. године која рентабилно послују и повећање прихода од извоза МСП са садашњих 8,8% на најмање 15%.
“Тај резултат је услов да се Србија из групе шест тренутно најсиромашнијих земаља у Европи до 2025. године уздигне на ниво средње развијене европске земље”, истиче та консултантатска организација.
Анализа Мреже пошла је од званичних података Еуростата, Европског економетријског института и Европске комисије.
За Србију су укрштани подаци Републичког завода за статистику, Агенције за привредне регистре, Републичке агенције за развој МСП и више претходних истраживања различитих пословних асоцијација и организација цивилног друштва које прате одређена кретања у привреди.
Извор: Бета, EurActiv.rs
Оставите коментар