Генерална скупштина УН је 2005. године усвојила резолуцију о обележавању Међународног дана сећања на жртве холокауста.
За датум обележавања, односно сећања на милионе жртава страдалих у холокаусту током Другог светског рата, изабран је 27. јануар, дан када су јединице Совјетске армије 1945. године ослободиле највећи нацистички концентрациони логор – Аушвиц. Том приликом ослобођено је 7.500 затвореника које су за собом оставили нацисти.
Међународни дан сећања на холокауст се посебно обележава у европским земљама у којима је током Другог светског рата живот изгубило 53 милиона људи, међу којима готово 31 милион цивила.
Укупан број Јевреја, жртава нацистичког прогона, креће се од најмање 4.194.000 до 5.820.960, док се са свим другим народима, процењује да је у холокаусту нестало од девет до једанаест милиона људи.
Међу најзлогласнијим логорима смрти на тлу некадашње Југославије били су Јасеновац (на тлу данашње Хрватске) и Сајмиште крај Београда.
Обележавањем овог међународног дана прилика је да се уз одавање почасти милионима недужних жртвава, јачају снаге против расистичке мржње која је довела до холокауста, а што се управо постиже константним истицањем важности сећања на преживеле, жртве, спасиоце и ослободиоце.
Извор: www.slobodnaevropa.org
Оставите коментар