Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања формирало Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности

Објављено 22.08.2017.

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије формирало је Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, како би се унапредио положај жена, маргинализованих група и пружила подршка за ублажавање мигрантске кризе.

Како се наводи у саопштењу, један од првих приоритета овог сектора је рад на закону о забрани од дискриминације који би Влада Србије у новембру требало да предложи Скупштини на усвајање.

Нина Митић, в.д. помоћника министра за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности изразила је очекивање да ће Сектор својим радом значајно допринесе побољшању положаја жена у нашем друштву, и кроз нови Закон о родној равноправности чији носилац је управо овај сектор, односно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања по Закону о Влади.

У оквиру ове области, додала је она, Министарство ће у најскоријем року формирати радну групу за доношење низа прописа, чије ће доношење значајно допринети положају жена у нашем друштву, при чему ће у оквиру радне групе бити укључени сви релевантни актери, укључујући и невладин сектор.

Министарство сарађује са Повереником за заштиту равноправности, Координационим телом за родну равноправност Владе Републике Србије, са Политичким саветом и Мултисекторским телом, невладиним организацијама и удружењима чији је циљ заштита и унапређење равноправности, додала је она.

Заједничким снагама радићемо на измени и допуни Закона о забрани дискриминације, како би он био усклађен са европским законодавством. Тиме ћемо унапредити регулаторни оквир за заштиту грађана и грађанки од дискриминације и остварити интензивну сарадњу са организацијама цивилног друштва, стручном јавношћу и медијима, истиче Митић.

Приликом усвајања и примене прописа, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, ће као и до сада успешно сарађивати са свим релевантним актерима.

Министарство је у завршној фази добијања пројекта увођења националне SOS телефонске линије, који ће спровести уз подршку ЕУ, ради унапређења националних капацитета за подршку жртвама насиља. Наш модел SOS телефона биће по моделу најбоље праксе у ЕУ.

Када је у питању антидискриминациона политика, Министарство ће поред помоћи свим маргинализованим групама и пружања подршке ублажавању мигрантске кризе, наставити и са интеграцијом Рома и Ромкиња у Републици Србији, а све у складу са постојећом Стратегијом.

Како би унапредило компетенције својих запослених, Министарство планира да од октобра започне обуку социјалних радника, као и инспектора за рад у вези са трговином људима, злоупотребом дечијег рада, запошљавања маргинализованих друштвених група, наводи се у саопштењу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Извор: www.srbija.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]