Међу бруцошима који су ове године уписали Природно-математички факултет у Нишу је Ђорђина Халилковић (19), учесница пројекта “Овде смо заједно – Европска подршка за инклузију Рома” који, поред осталог, пружа подршку ромској деци у образовању.
Ђорђина истиче да је имала значајну подршку мајке приликом доношења одлуке да упише факултет, али јој је за наставак школовања пуно помогло и то што је током прошле године била један од учесника пројекта за инклузију Рома, у оквиру ког је имала ментора који јој је помагао да што успешније заврши средњу школу и стипендију помоћу које је плаћала трошкове средње школе, а затим и уписала факултет.
Пројекат “Овде смо заједно – Европска подршка за инклузију Рома” Европска унија финансира са 4,8 милиона евра, а спроводи га Мисија ОЕБС-а у Србији, у координацији с Канцеларијом за људска и мањинска права и више министарстава и невладиних организација.
У оквиру Програма превенције напуштања школовања који се реализују у путем овог пројекта у току прошле школске године право на стипендију остварила су 525 ученика. Према најавама Управног одбора пројекта, и ове године би стипендије требало да буду обезбеђене за 500 ромских средњошколаца.
За стипендију и помоћ ментора у оквиру пројекта “Овде смо заједно – Европска подршка за инклузију Рома” пријавиће се поново и Ђорђинин друг из Медицинске школе Данијел Рамић.
Данијел је сада у четвртом разреду Медицинске школе, а како из родног села Балајнца до школе свакодневно путује двадесетак километара, стипендија му је од велике користи јер њоме плаћа месечну карту за превоз.
“Прошле године сам користио помоћ ментора за учење хемије. Надам се да ћу и ове године добити стипендију и ментора, јер бих волео да се припемим за упис на неку вишу школу или факултет”, истиче Данијел.
Ђурђинов и Данијелов ментор, професорка историје Драгана Вучковић, каже да је учешћем у пројекту стекла значајно искуство које ће користити и током предстојеће школске године.
“Показало се да је ромској деци пре свега потребна подршка да заврше и наставе школовање. Учење им не представља проблем, највећи проблем им је то што за школовање немају подршку родитеља и родбине. Породице из којих долазе школовање посматрају искључиво као трошак”, каже Вучковићева.
Према њеном мишљењу, у оквиру пројекта “Овде смо заједно” требало би упознати и другу децу ромске националности са сународницима који студирају или су већ завршили факултет. “Њима треба омогућити да виде како се други Роми боре и како успевају да заврше факултет да би и сами кренули тим путем”, наглашава Вучковићева.
Извор: europa.rs
Оставите коментар