Проблеми у пословању малих и средњих привредних друштава и предузетника допринели су да је у 2014. години на шест основаних предузећа, десет угашено, речено је у Привредној комори Србије (ПКС) на скупу о подршци Фонда за развој малим и средњим предузећима. Тај сектор даје трећину БДП Србије и готово половину извоза и у њему ради две трећине запослених. На скупу је најављено да ће од 2015. кључни критеријум Фонда за развој код одобравања кредита предузетницима бити број људи које планирају да запосле.
Проблеми који муче мала и средња предузећа су неликвидност, 300 парафискалних намета на републичком и локалном нивоу, сива економија која прелази 30%, као и одређени степен дискриминације код поступака јавних набавки, казала је директорка ПКС Нермина Љубовић.
Она је истакла да сектор малих и средњих предузећа чини 99,8%укупног броја привредних субјеката у Србији, са 34% учествује у бруто домаћем производу (БДП), са 44,5% у извозу и 66,5% у запошљавању.
“Нажалост утицај тог сектора на мере и прописе којима је уређен привредни систем ни издалека не одговара овим показатељима”, оценила је Љубовић.
Љубовић је на скупу у ПКС о подршчи Фонда за развој малим и средњим предузећима истакла да су најрањивији део тог сектора мала и микро предузећа због недостатка повољних микро зајмова додајући да би требало донети посебан закон о микро финансирању.
Директор Фонда за развој, филијале Београд, Милан Љушић казао је да је из Фонда до сада највише средстава издвојено управо за мала и средња предузећа.
Љушић је подсетио да право да конкурише за средства Фонда за развој има свако привредно друштво регистровано код Агенције за привредне регистре, осим јавних предузећа и великих привредних друштава, изузев извозника.
Он је казао да су основне активности Фонда за развој подстицање пословања, запошљавања и одрживог развоја предузећа.
Према Љушићевим речима, најважнији критеријум Фонда за развој приликом одобравања кредита предузетницима од 2015. године ће бити број људи које та фирма планира да запосли.
Једна од новина, како је додао, јесте да привредно друштво може да отплаћује кредит месечно или квартално, а средства обезбеђења могу бити банкарска гаранција, хипотека или меница, казао је Љушић.
Од 2014. године цена кредита смањена је са 4,5% на 2-3% при чему се инвестициони кредити могу отплатити на рок до највише 10 година, а друге врсте зајмова имају краћи рок отплате, навео је он.
Љушић је додао да је максимални износ кредита који одобрава Фонд за развој 100 милиона динара а ако је намењен кредитирању извоза може бити до 200 милиона.
Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар