Европски институт за родну равноправност (EIGE) објавио је недавно нову студију под називом „Родна равноправност у моћи и доношењу одлука“. Студија испитује заступљеност мушкараца и жена у областима моћи и доношења одлука у јавним, економским и социјалним секторима свих 28 чланица ЕУ у периоду од 2003. до 2014. Извештај садржи и примере иницијатива које су предузеле државе чланице да би промовисале учешће жена, поготово на водећим позицијама, као и приказ општих трендова у доношењу одлука у различитим секторима као што су академске и научне институције, медији и спортске организације. Главни закључци извештаја су следећи:
– У сфери политике је примећен највећи напредак. Ипак, иако се заступљеност жена у доношењу политичких одлука повећала, и даље су присутни родни стереотипи који утичу на додељивање улога, како унутар институција тако и у општој политичкој култури. У области економије је забележен напредак у родној равноправности у управним одборима компанија, посебно у државама чланицама које имају одговарајуће законе. Између 2003. и 2014. удео жена у одборима највећих јавно регистрованих предузећа повећао се са 9 на 20%. У финансијском сектору, међутим, није било већих помака. Мушкарци и даље чине убедљиву већину управника банака и председника управних одбора. Само Кипар има гувернерку на челу централне банке, а жене предводе само два министарства финансија у ЕУ, у Румунији и у Шведској.
– У институцијама високог образовања жене су такође у мањини на водећим позицијама, иако се повећава број жена које напредују унутар академије. Родно неравноправна хијерархија улога видљива је и у медијима, где се заступљеност жена пропорционално смањује са висином положаја. Када је у питању спорт, иако је родна равноправност у овој области недавно почела да добија више пажње у земљама чланицама ЕУ, жене су и даље слабо заступљене у европским и националним спортским организацијама.
Студија је израђена на захтев Луксембуршког председавања Саветом Европске уније, а на основу ње су усвојени закључци којима је Савет позвао Европску комисију и државе чланице ЕУ да појачају напоре ка промовисању једнаке заступљености мушкараца и жена у доношењу одлука. Извештај у целини можете читати овде.
Извор: Мрежа за Европски женски лоби
Оставите коментар