Захваљујући породици Кнежевић која је обновила место својих предака, „никло” прво етно село у Расинском округу.
Половина становништва Србије живи у селима, а од тог броја једна трећина живи од пољопровредне производње. Нажалост, стварност је„ црна” – села у Србији „умиру”. Предвиђања су да ће у будућности, за деценију и по, свако четврто село нестати са географске и демографске карте. По овом тренду не разликујемо се од Европе где је напуштање села једно од обележја 20.века. Социо-економске промене и демографско пражњење села на нашим просторима започело је шездесетих година. Од краја осамдесетих, са општом кризом, додатно је изазвано пресељење у градове.
Породица Кнежевић осмелила се 2006. године да започне посао оживљавања села Латковац, у општини Александровац. На имању, месту предака главе породице Драгана, осмисли су етно село. Драган и супруга Ружица, који су дуже од 40 година радници угоститељства, и њихове три кћерке од тадашњег Министарства трговине, туризма и услуга на конкурсу за развој туризма добијају кредитна средства од три милиона динара и уз сопствени новац почињу реконструкцију села Латковац. Укупна вредност пројекта процењена је на 13,5 милиона динара. Неопходно је још пет милиона динара да би се овај пројекат завршио. Нажалост, није успостављена сарадња са општином, а осим кредита из 2006. друге помоћи од државних институција није било.
Септембра 2006. године почела је реконструкције кућа старих више од 100 година. Мука је била што радници не знају технике градње блатом и набојем. Ипак, успели смо за мање од шест месеци да средимо објекте. Прошлог лета стигли су први гости – сећа се Сања Кнежевић, студенткиња археологије која је због обавеза у етно селу решила да се по дипломирању посвети породичном послу. Већ се вратила у Латковац. Уз осмех каже да је сеоски туризам начин да се млади задрже у селима Србије.
У три куће окречене јарким бојама: плавом, црвеном и зеленом, смештено је 26 постеља.
У некадашњем винском подруку, а потом згради суда и затвора налази се пространа трпезарија. Прво етно село у Расинском округу удаљено је од Копаоника 56 километара, 30 од Крушевца, 56 од Краљева. Препорука за одмор су нетакнута природа, стазе за шетњу, четири археолошка налазишта старог града Козника у непосредној близини.
У првој години рада било је око 3.000 дневних посета и до 500 ноћења. У време Александровачке бербе у Латковцу организована је традиционална свадба жупског краја. Село је тада било домаћин студенатима Западне Европе.
Успостављена је сарадња са Друштвом МНРО из Александровца. Таписерије, грнчарске производе и друге рукотворине које чланови Друштва израде продају у у етно дућану. У јуну, 40 особа са сметњама овде ће имати курс грнчарије и старих заната, што је њима корисна радна терапија.
Село је некада било једно од највећих у регији, а данас има 400 становника. Жеља породице Кнежевић је да некадшњем центру виноградарства и сточарства врати стари сјај и дода нешто ново. Уметнички, образовни и културни карактер етно села Латковац је осим породици Кнежевић донео посао једном домару и током лета неколицини сезонаца. Локално становништво гостима нуди домаће производе, а није занемарљив ни социјални развој села.
Оставите коментар