Европски ПРОГРЕС је објавио други позив за подршку пројектима који ће бити реализовани у сарадњи организација цивилног друштва и институција локалних самоуправа, а који за циљ имају друштвено и економско оснаживање угрожених група из 34 општина у југоисточној и југозападној Србији. Европска унија и Влада Швајцарске ће посредством Фонда за учешће грађана (CIF) подржати ове пројекте са 345.000 евра.
Сви пријављени пројекти мораће да буду утемељени у општинским стратегијама одрживог развоја и да допринесу једном од следећих приоритета: запошљавању, образовању и обуци угрожених и маргинализованих група; унапређењу једнаког приступа јавним службама; промоцији међуетничког дијалога и интеркултуралне сарадње; унапређењу транспарентности у финансирању локалних организација цивилног друштва из финансијских извора локалне самоуправе, чиме ће се побољшати укупни ниво доброг управљања у општини.
„Партнерство између организација цивилног друштва и локалне самоуправе игра важну улогу у јачању дијалога, одговорности, разумевања и толеранције али и у утемељењу вредности цивилног друштва без којих нема поштовања људских права. Кроз пројекте Фонда за учешће грађана, омогућено је да се чује глас грађана и грађанки и пружи подршка њиховом учешћу у развоју заједница”, рекла је Ана Недељковић, менаџерка сектора за добро управљање и социјалну укљученост у оквиру Европског ПРОГРЕСа.
За појединачне пројекте биће издвојено до 15.000 евра по пројекту док партнерства треба да обезбеде финансијски допринос од најмање 10% од вредности учешћа донатора. Укупна вредност пројекта не може бити већи од 25.000 евра.
У оквиру првог CIF позива одобрено је 20 пројеката који су између осталог допринели економском оснаживању жена, унапређењу доступности и квалитета здравствених услуга, помогли су социјалну инклузију грађана ромске националности и особа са инвалидитетом и промовисали међуетничку толеранцију.
„Кроз Фонд за учешће грађана желимо да покажемо да цивилно друштво представља кључног партнера локалним самоуправама у решавању проблема у заједници, и да такав заједнички рад води у правцу проналажења дуготрајних решења проблема са којима се грађани сусрећу, а посебно оних најрањивијих“ , изјавила је Биљана Керић, сарадница програма за социјалну укљученост.
За бесповратна средства у оквиру овог позива могу да се пријаве удружења и организације које имају седиште у најмање једној од 34 општине које су укључене у Европски ПРОГРЕС. Пројекти морају бити спроведени у року од максимално десет, а минимално седам месеци.
Конкурс је отворен до 4. маја 2016. године, а више информација о самом позиву као и документација за пријављивање доступне су на веб сајту Европског ПРОГРЕСа.
Извор: www.europeanprogres.org
Оставите коментар