17. маја активисти и активисткиње у више од 130 земаља обележили/е су Међународни дан борбе против хомофобије, трансфобије и бифобије (International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia – IDAHOT). Овај дан се обележава од 2004. са циљем да се скрене пажња јавности, медија и доносилаца одлука на насиље и дискриминацију са којима се суочавају ЛГБТИ особе широм света, а 17. мај је изабран зато што је тог датума 1990. године Светска здравствена организација укинула класификацију хомосексуалности као менталног поремећаја. Највеће институције ЕУ, као што су Европски парламент, Европска комисија и Европска служба за спољне послове, објавиле су саопштења поводом овог дана.
У име Европске уније огласила се висока представница Федерика Могерини, која је у писаном саопштењу истакла посвећеност ЕУ одбацивању дискриминације сваке врсте. „ЕУ овог дана стоји уз све ЛГБТИ људе широм света у борби да се оконча дискриминација на основу сексуалне оријентације и родног идентитета. Сва људска бића су једнака по достојанству и треба да уживају своја права. ЕУ ће наставити да заговара мере борбе против дискриминације и насиља над ЛГБТИ особама, као и да активно промовише њихова права“, наводи се у саопштењу Могерини, које у целини можете прочитати овде.
Овим поводом се у име ЕУ јавности обратила и комесарка за правду, потрошаче и родну равноправност Вера Јурова. Она се у саопштењу обавезала на посвећеност доношењу анти-дискриминационог закона на нивоу ЕУ, укључујући дискриминацију на основу сексуалне оријентације. „Сви смо рођени са једнаким правима и достојанством. Блиско сарађујем са државама чланицама како бих придобила њихову подршку за Директиву о једнаком третману, која ће омогућити даљу заштиту од дискриминације. Само уклањањем дискриминације можемо осигурати да сваком појединцу/појединки буде пружена шанса за пуну партиципацију у друштвеном и економском животу“, наводи се у саопштењу Јурове, које у целини можете читати овде.
На друштвеној мрежи Твитер се овим поводом огласио и председник Европског парламента Мартин Шулц, који је написао: „Још треба много тога да се уради како би се окончале дискриминација и хомофобија изван и унутар ЕУ. Ово је како политичка тако и културна борба.“
Иако се како на нивоу ЕУ тако и у појединачним државама чланицама води борба против дискриминације над ЛГБТИ особама, скорија истраживања показују је тренутно стање далеко од повољног. Прошле године је објављен велики извештај Агенције за фундаментална права о положају ЛГБТ особа у ЕУ, у коме се наводи да многи/е од њих живе у страху од откривања свог идентитета, трпе дискриминацију па и насиље. Посебно забрињавајући су подаци из овог извештаја о статусу транс особа, где се процењује да оне трпе највећу дискриминацију и злостављање. Овог месеца објављена су и два извештаја о положају интерсексуалних особа, који показују да су тој групи ускраћена фундаментална људска права.
Извор: Мрежа за Европски Женски Лоби
Оставите коментар