Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије објавио је анализу „Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај Рома и Ромкиња“.
Публикација је припремљена у оквиру иницијативе за израду аналитичког осврта на положај осетљивих група у контексту приступања ЕУ коју је Тим покренуо са следећим циљевима:
- да се повећа видљивост изазова са којима се суочавају рањиве друштвене групе у Републици Србији;
- да се информишу заинтересоване стране о тренутним процесима у развоју стратешког и законског оквира у области социјалног укључивања;
- да се подстакне дијалог и сарадња на испуњавању обавеза у процесу приступања Србије ЕУ у области социјалног укључивања.
Серија информативно-аналитичких прегледа стања о положају рањивих група у контексту испуњавања обавеза у процесу европских интеграција намењена је широком кругу заинтересованих страна: доносиоцима одлука, државној администрацији и запосленима у јединицама локалне самоуправе, развојним партнерима, организацијама цивилног друштва, академској заједници и новинарима.
Преглед стања обухвата следеће осетљиве групе: Роми и Ромкиње, особе са инвалидитетом, ЛГБТИ, жене, деца, старији, млади, националне мањине, мигранти и тражиоци азила, особе које живе са HIV-ом. Прва анализа у низу тиче се положаја Рома и Ромкиња у процесу европских интеграција.
Анализа „Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај Рома и Ромкиња“ својим садржајем пружа широк аналитички осврт на положај Рома и Ромкиња са аспекта испуњавања обавеза у процесу приступања Републике Србије Европској унији (ЕУ). Најпре описује законодавни оквир ЕУ у овом погледу, те издваја специфичности положаја ромске популације у Републици Србији у односу на општу популацију и у односу на земље ЕУ. Анализа, такође, даје осврт на тренутни стратешки, институционални и законодавни оквир у Републици Србији када је реч о регулисању положаја Рома и Ромкиња. Представљене су и оцене и обавезе Републике Србије у процесу приступања ЕУ, нарочито у контексту преговарачких поглавља 19 (Социјална политика и запошљавање) и 23 (Правосуђе и основна права), те кроз становишта из Извештаја о напретку (сада Извештај о државама) и мерама које се односе на побољшање положаја Рома и Ромкиња. Најзад, у оквиру анализе су дефинисане и препоруке које се тичу унапређења положаја Рома и Ромкиња у Републици Србији.
Најважнији налази кратке анализе истичу да је Србија у одређеној мери усклађена са политиком ЕУ у погледу унапређења положаја Рома и Ромкиња, али да је нужно предузети додатне активности у циљу спровођења постојећих и усвајања нових релевантних законодавних и стратешких докумената, те унапређења ефикасности рада успостављених механизама за координацију, праћење и извештавање о спровођењу стратешких циљева и мера који су дефинисани Стратегијом о социјалном укључивању Рома и Ромкиња. Поред наведеног, Србија треба да у склопу процеса европских интеграција искористи прилику за успостављање делотворних инструмената за праћење политике социјалне заштите као што су MISSOC и ESSPROS који постоје на нивоу ЕУ.
Оставите коментар