Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије израдио је брошуру „Стоп напуштању школе“, која има за циљ да укаже на проблем раног напуштања школе и осипања ученика из система образовања, важност задржавања ученика у систему образовања до стицања квалификација и формално признатог документа, као и на улогу различитих актера у процесу спречавања ученика да напусте систем образовања.
Рано напуштање школе и осипање ученика из система образовања се односи на оне ученике који су напустили школу/образовни систем пре стицања сведочанства о завршеној основној школи или дипломе о завршеном средњем образовању, тј. пре стицања формално признатог документа. Осипање ученика из система образовања је проблем са којим се данас суочавају многе државе света, међу којима је и Република Србија.
Последице раног напуштања школе и осипања ученика из система видљиве су на:
- индивидуалном плану – несигуран и апатичан појединац коме је смањена могућност запошљавања и који живи од социјалне помоћи на друштвеним маргинама;
- друштвеном плану – низак образовни ниво становништва, висока стопа незапослености на националном и локалном нивоу, велика издвајања из буџета за социјална давања, пораст преступничког понашања;
- економском плану – слаб привредни напредак и раст економије.
Брошура „Стоп напуштању школе“ је намењена свима који се у складу са законским и подзаконским оквиром старају о развоју деце и младих у здраве, образоване и компетентне личности спремне на свакодневне изазове савременог света, а првенствено:
- локалним самоуправама;
- институцијама на локалном нивоу;
- образовним институцијама;
- родитељима;
- организацијама цивилног друштва.
Оставите коментар