Брошура под називом „Школа за почетнике” дело је групе ауторки (Мелита Ранђеловић, Душанка Нигрењи, Јелена Добранић, Александра Радевић), чланица Клуба родитеља и наставника Београд у оквиру пројекта Формирање националне асоцијације родитеља и наставника „Партнерски за образовање”.
Како читати ову брошуру?
Квалитетна сарадња школе и породице важан је фактор за стварање једнакоправног, ефикасног, прихватајућег образовног система у коме сви учесници постижу своје најбоље резултате. Континуитет и доследност у сарадњи је проблем са којим се срећу како наставници/це тако и родитељи/старатељи који ову сарадњу често описују као проблематичну.
Права сарадња је релативно ретка током основног образовања и на другим нивоима школовања. Родитељи/старатељи се не осећају довољно сигурно у својој улози у образовном процесу јер немају довољно „енергије, знања или времена”. Недостатак квалитетне сарадње утиче на стварање мање подстицајне климе за развој и остваривање пуног потенцијала детета, што индиректно утиче на читаву заједницу.
Разговори са родитељима/старатељима су показали да је препрека за учествовање у образовању недостатак информација о школском систему, тј. начинима на које родитељи/старатељи могу активно да се укључе у живот и рад школе као и недостатак адекватних приступа и садржаја који би утицали на мотивацију родитеља/старатеља на квалитетније учешће. Клуб „Партнерски за образовање” има задатак да оснажи и подстакне родитеље/старатеље као и све друге актере у васпитању и образовању у циљу формирања услова и позитивне климе за што боље напредовање у учењу и понашању деце и осећају њихове припадности школи као заједници која учи. Тако ће бити задовољнији сви: деца, родитељи и наставници.
Оно што би сваки родитељ требало да зна – налази се у овој брошури. Ово је Буквар за родитеље!
У овој брошури приказани су разни начини укључивања родитеља/старатеља и њихова сарадња са школом. Кроз брошуру родитељи/старатељи могу сазнати како је организована школа и на који начин функционише. Родитељ/старатељ може да учествује као члан у Савету родитеља, Школском одбору, различитим школским телима и тимовима и на тај начин буде активан у доношењу одлука.
Брошура садржи и примере добре праксе који показују какви начини сарадње постоје у циљу стварања односа поверења и разумевања. Зеленом бојом су означени делови Брошуре који су најважнији за родитеље/старатеље, црвеном бојом су означене препоруке које су важне образовно-васпитним институцијама, и наранџасти су примери добре праксе сарадње родитеља и школе.
Брошуру на српском, ромском, румунском, мађарском и албанском језику можете преузети на адреси www.obrazovanje.org
Оставите коментар