Објављена је прва Национална студија о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце у Републици Србији чији је власник, носилац и наручилац Инцест Траума Центар – Београд. Студија је реализована у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Центром за промоцију здравља жена из Београда. Резултати Националне студије су, у сарадњи са Женском парламентарном мрежом, представљени у Парламенту Србије 26. септембра 2015.
Прва Национална студија је основ за израду прве Стратегије у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце у Републици Србији, коју је Инцест Траума Центар – Београд заједно са Женском парламентарном мрежом, и уз учешће министра просвете и заменице Заштитника грађана за права детета и родну равноправност, представио у Народној скупштини Србије 18. новембра 2015., обележавајући први Европски дан против сексуалног насиља над децом.
Ауторке прве Стратегије у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце су Биљана Лајовић, Смиљана Грујић и Гордана Меденица из Министарства просвете и др Љиљана Богавац, др Станислава Оташевић, Душица Попадић и Сњежана Мрше из Инцест Траума Центра – Београд.
У првој Националној студији о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце у Републици Србији учествовало је 2053 ученика/ца и 532 родитеља, као и 247 особа које су у оквиру Тима Националне студије уложиле свој рад да се спроведе процес истраживања.
У јавној расправи о првој Стратегији у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце у Републици Србији, која је одржана у 11 градова, својиим сугестијама и коментарима учествовале су 553 особе (од тога 161 ученик/ца), као и државне установе, организације, појединке и појединци.
Инцест Траума Центар – Београд захваљује се сваком понаособ за директан допринос да у овој години тема сексуалног насиља заузме значајно место на јавној агенди.
Активности везане за израду прве Националне студије о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце и Стратегије у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце у Републици Србији реализоване су уз финансијску подршку Европске уније, кроз Програм подршке цивилном друштву из 2013. године.
Оставите коментар