Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије објавио је публикацију „Иновативне праксе у области социјалне заштите на локалном нивоу у Републици Србији – Одговор на ванредно стање услед пандемије Covid-19“, која је резултат истраживања које је спровео Центар за социјалну политику у циљу идентификације, детаљног описа, као и промовисања иновативне праксе у области социјалне заштите на локалном нивоу током ванредног стања у Србији.
Улога локалних заједница у периоду кризе веома је важна, пре свега због могућности брзог реаговања, непосредног увида и приступа најугроженијима, али је и захтевнија за сагледавање и праћење. Ово истраживање омогућило је да се сагледа како су се општине и градови суочили са кризном ситуацијом и како је социјална заштита функционисала на локалном нивоу, али и да се укаже на поједина решења која могу бити корисна у наредним таласима пандемије или која могу да постану део стандардних процедура и услуга. Иновативним праксама се у овом истраживању сматрају нове политике, нови модалитети пружања услуга, нови начини комуникације и/или пријаве корисника, повезивање са другим секторима, организационе и институционалне промене…
Истраживање се односи на временски период током трајања ванредног стања у Републици Србији (15. март – 6. мај 2020). У публикацији су детаљно приказане праксе које су у том периоду утицале на већи број корисника, а које могу да се примене и у другим јединицама локалне самоуправе (ЈЛС) или да се уведу у регуларну процедуру, као и оне иновације које могу да буду од значаја за друге кризне ситуације, на пример у случају природних катастрофа.
У публикацији је представљен процес прикупљања примера иновативне праксе, као и кратак преглед ситуације у области социјалне заштите на локалном нивоу у општинама и градовима који су кандидовали примере иновативне праксе. Фокус публикације је на представљању иновативних пракси, како у области услуга социјалне заштите у надлежности ЈЛС, тако и у области материјалне подршке (новчана давања, помоћ у натури и народне кухиње) и активности које су покренуте услед увођења ванредног стања (снабдевање и позивни центри).
Оставите коментар