Жене чине већину становништва Србије, али мање зарађују и поседују од мушкараца са којима, упркос декларативном залагању, нису равноправне. Да би то промениле, одборнице Суботице и Сомбора прве су потписале Женску платформу за развој Србије од 2014. до 2020. године.
“Женска платформа развоја Србије ће омогућити оно што је најважније, а то је практична примена родне равноправности која је кључ развојних родних политика без којих не можемо да говоримо о демократији”, каже мр Ђенђи Селеши, координаторка Женске одборничке мреже Скупштине града Суботица.
Тамара Савовић, координаторка Женске одборничке мреже Скупштине града Сомбора, истиче да су донеле програм рада за текућу и 2016. годину којим планирају сарадњу са земљама у региону.
“Ускоро нас очекују посете колегиницама у Мађарској, Хрватској и Бугарској. Улаже се непрекидан рад и енергија да би се схватило како родна равноправност доприноси бољем квалитету живота свих нас”, вели Савовићева.
Представници покрајинске и републичке Владе потврђују да још увек постоје стереотипи и неравноправност међу половина те да је промена тог односа међу државним приоритетима.
“Положај жене данас, без обзира на побољшање које је забележено у последњих неколико година, је изузетно тежак”, констатује Мирослав Васин, покрајински секретар за привреду, запошљавање и равноправност полова.
У прилог томе, он додаје да је та неравноправност присутна у свим областима, како у погледу зарада, тако и у погледу имовине која је, у 90 одсто случајева у Војводини, укњижена на име мушкараца.
Милана Лазић из тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије каже да статистика сведочи да су жене за 30 одсто мање плаћене у односу на мушкарце који обављају исти посао.
“Такође имамо податке који су фрапантни у смислу да је свака друга или трећа жена искусила физичко или психично насиље, што је огроман проблем. Зато сматрамо да се потписивањем “Женске платформе за развој Србије” родна равноправност ставља међу приоритете државе”, сматра она.
Циљ “Женске платформе за развој Србије” је јачање улоге жена у друштву кроз побољшање њихових позиција у органима одлучивања, што се сматра кључним за постизање равноправности међу половима које је подједнако у интересу мушкараца колико и жена.
Извор: www.rtv.rs
Оставите коментар