Завршна конференција ТЕМПУС пројекта EQUIED “Једнак приступ за све: Оснаживање социјалне димензије у циљу јачања европског простора високог образовања” одржана је 14. априла 2015. године на Универзитету у Нишу, а том приликом су још једном сумирани резултати овог трогодишњег пројекта.
Конференцију је отворила проф. др Весна Лопичић, проректорица Универзитета у Нишу, а присутне су поздравили и Александра Калезић Вигњевић, представница Министарства просвете науке и технолошког развоја, као и Горана Ђорић, координаторка пројекта.
Предмет представљања били су учинци пилот програма у оквиру кога је 50 ученика средњих школа из подзаступљених група у студентској популацији уписано на факултете у Србији, концепција успостављених служби студентске подршке на универзитетима у Србији, промене у прикупљању статистичких података о студентској популацији у циљу једнакости приступа, предлог промене правне регулативе и набављена асистивна технологија.
У другом делу конференције приказана је самоевалуација и евалуација од стране иностраних партнера, као и препоруке за успостављање институционалног оквира за једнак приступ високом образовању.
Конференцију је затворила координаторка проф. др Горана Ђорић која је захвалила домаћим и иностраним партнерима на учињеном напору и постигнутим резултатима.
О конференцији су извештавали медији, а новинари су затражили изјаве студената, чланова пројектног тима и представнице Министарства просвете науке и технолошког развоја.
Младен Милошевић студент је друге године Економског факултета у Нишу. Долази из села Горња Стражава код Прокупља, из којег студира тек 10-ак становника, што је свега 1% свих житеља села. Разлог је углавном сиромаштво. А Младен је, каже, имао среће што је на крају средње школе ушао у пројекат Темпус.
“Нисам имао за долазак у Ниш, за пријемни испит, књиге, припрему. А и долазим из сеоске средине где јако мали број њих жели да студира, углавном после средње школе остају да помажу родитељима”, каже Младен.
Оставите коментар