Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржана конференција”Локални механизми за родну равноправност – примена начела родне равноправности на локалном нивоу”

Објављено 07.12.2018.

Gordana GavrilovićРедовна годишња конференција “Локални механизми за родну равноправност – примена начела родне равноправности на локалном нивоу” одржана је 7. децембра у Палати Србија.

Конференцију су организовали Координационо тело за родну равноправност и Агенција УН за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women), уз подршку Делегације Европске уније у Србији.

Теме конференције биле су заједничка сарадња, координација активности, превазилажење препрека и представљање примера добре праксе.

Гордана Гавриловић, саветница потпредседнице Владе и председнице Координационог тела за родну равноправност Зоране Михајловић, истакла је да је ова конференција пример за то да само заједничким радом можемо побољшати положај жена у Србији и унапредити родну равноправност.

Уколико се не укључимо сви – држава, локалне самоуправе, невладин сектор, уз подршку међународних партнера, све што планирамо остаће само слово на папиру. Стога, све што радимо, доносимо законе, израђујемо стратегије и акционе планове, стварамо институционалне механизме, није могуће спровести уколико немамо добру координацију са локалним нивоом, рекла је Гавриловић.

Она је додала да је у претходних годину дана, од последње конференције, Координационо тело за родну равноправност урадило пуно тога, али и да је преостало још много посла.

Гавриловић је навела да је покренут важан пројекат „Кључни кораци ка родној равноправности“ финансиран кроз IPA програм и са фокусом на економском оснаживању жена, настављен процес увођења родно одговорног буџетирања, као и да је предат први државни извештај о примени Истанбулске конвенције Гревио експертској групи.

Такође, установљена је награда за родно најсензитивнију компанију, са циљем да се подржи укључивање предузетница у ланац добављача великих компанија и израђен је нови Индекс родне равноправности.

Она је закључила да би свака локална самоуправа требало да има локални план активности за родну равноправност и бар једну особу задужену да координира локалне институције у овој области.

Координаторка за родну равноправност на локалном нивоу UN Women Јелена Секулић Недељковић изразила је захвалност Делегацији ЕУ у Србији на подршци настојању да са Координационим телом као националним механизмом, окупи локалне механизме и да чују једни друге о томе шта је то што је добро урађено ове године, шта може боље и шта треба унапредити.

Николас Бизел, из Делегације Европске уније у Србији, рекао је да је ЕУ веома посвећена унапређењу родне равноправности, јер је то не само основно људско право и европска, већ и глобална вредност.

Он је додао да се у Србији реализује трогодишњи пројекат „Кључни кораци за родну равноправност“, вредан два милиона евра, који финансира Европска унија.

На конференцији су представљени примери добре праксе на локалном нивоу – општина Тутин, која је ове године организовала и први сајам женског предузетништва, Житиште које је потписало Заједничку изјаву о принципима женске солидарности, а о доброј сарадњи локалних самоуправа са цивилним сектором говорили су представници Чачка и Сврљига, наводи се у саопштењу.

Извор: www.srbija.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]