SOS Дечија села Србија и NALED су 12. априла организовали конференцију на тему „Како одговорити на потребе запошљавања младих у ризику?“, на којој је представљена Анализа положаја младих у ризику и препоруке за унапређење њихове социјалне и економске инклузије, који су урађени у оквиру пројекта „Јаки млади – подршка запошљавању “.
Успостављање система за праћење младих који напуштају домове и хранитељске породице, на националном нивоу, и обезбеђивање финансијске подршке у првој години по изласку на тржиште рада, кључне су препоруке анализе њиховог тренутног положаја представљене на конференцији „Како одговорити на потребе запошљавања младих у ризику“.
Анализа проучава социјални и економски положај младих до 30 година из угрожених група са територије града Београда, који су имали или имају статус детета без родитељског старања или су укључени у програме подршке породицама у ризику које спроводе SOS Дечија села Србија.
Овом анализом је утврђено да не постоји прецизна евиденција колико младих на годишњем нивоу напусти систем социјалне заштите, као и да се сусрећу са предрасудама и дискриминацијом окружења и послодаваца што отежава запошљавање и укључивање у друштво. Резултати показују и да не постоји развијена институционална подршка за младе када напусте заштиту већ су принуђени да се окрећу различитим неформалним мрежама, као што су пријатељи, сродници, невладине организације итд.
Управо због тога учесници конференције – представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Савета за запошљавање града Београда, Националне службе за запошљавање, Центра за социјалне политике, NALED-а, Фондације SOS Дечија села Србија, социјалне заштите и невладиних организација, као и представници успешних компанија, сагласили су се да постоји потреба за успостављањем нове услуге или програма социјалне заштите у којем би каријерно вођење и саветовање било један од водећих програма. Такве могућности пружа новоотворени центар “Јаки млади” фондације SOS Дечија села, који младима без родитељског старања нуди различите едукације, могућности преквалификације и доквалификације, подршку у покретању бизниса кроз едукацију о предузетништву, менторство и мини грантове, али и психо-социјалну подршку као и креативне активности и обуке у складу са жељама и потребама.
На догађају у организацији Фондације SOS Дечија села Србија и NALED-а, речено је и да је највећи део препорука за побољшање положаја младих у ризику у надлежности Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Националне службе за запошљавање.
Извор: www.sos-decijasela.rs
Оставите коментар