Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије је у сарадњи са Повереником за заштиту равноправности спровео обуку намењену новинарима и новинаркама о родно осетљивом извештавању и афирмативном медијском представљању осетљивих група.
Циљ ове обуке је био да новинари и новинарке кроз анализирање примера добре и лоше праксе у извештавању о женама, Ромима и Ромкињама, особама са инвалидитетом и ЛГБТИ заједници науче да препознају дискриминаторно и стереотипно извештавање и буду оснажени да у будућности на афирмативан начин представљају припаднике и припаднице осетљивих група.
Антигона Андонов, шефица Кабинета поверенице за заштиту равноправности, представила је рад ове институције и подсетила присутне на важну улогу медија у промовисању равноправности, при чему се осврнула и на резултате истраживања „Однос медија у Србији према дискриминацији“ (.pdf), које је спроведено 2018. године.
Осим Тамаре Скрозе, која је држала тренинг, oбуци су присуствовале и Анђела Чех из удружења грађана „Егал“, Лана Николић, новинарка и водитељка на Радио Београду 202, и Наташа Тасић Кнежевић, оперска певачица, које су са присутним новинарима и новинаркама поделиле своја искуства у односу са медијима и истакле због чега је важно објективно и недискриминаторно извештавати о ЛГБТИ заједници, особама са инвалидитетом и Ромима и Ромкињама. Присутнима се обратила и Маша Милеуснић из групе „Новинарке против насиља над женама“, која је указала на ситуацију у погледу извештавања о насиљу над женама и представила разлоге због којих је група настала као и планове за наредни период.
Кликните да преузмете Приручник за извештавање о особама са хендикепом (.pdf), који је за потребе ове обуке припремила Лана Николић.
Оставите коментар