Обука о спречавању насиља над женама с инвалидитетом у резиденцијалним установама одржана је 4. и 5. фебруара у Београду, у организацији Иницијативе за права особа са менталним инвалидитетом MDRI-S и Удружења грађанки FemPlatz. Дводневну обуку похађале су 23 жене из различитих организација у Србији, као и четири жене са инвалидитетом које живе у резиденцијалним установама.
Обука је била намењена организацијама цивилног друштва које раде на заштити жена од насиља, промоцији и заштити људских права, организацијама и удружењима особа са инвалидитетом, пружаоцима услуга особама са инвалидитетом са посебним фокусом на девојчице и жене.
Према речима Маше Павловић, пројектне менаџерке организације MDRI-S, циљ обуке је био да учесници/е стекну више информација и знања о специфичном положају жена са инвалидитетом у резиденцијалним и психијатријским установама, специфичним облицима насиља над њима и постојећим механизмима заштите: „Идеја је да унапредимо знање пружаоца услуга о положају жена и девојчица које имају ментални инвалидитет, а живе у резиденцијалним установама, с обзиром да се о овој теми, посебно о родно специфичном насиљу, јако мало зна и говори. Циљ нам је да им се пруже проверене информације, почев од терминологије, преко историје, до предлога на који начин да унапреде свој рад и пруже адекватну подршку женама у установама.“
Програм обуке реализује се у оквиру пројекта „Приступачност услуга женама са инвалидитетом које су преживеле насиље у резиденцијалним установама“ који подржава Фонд Уједињених нација за сузбијање насиља над женама. Биљана Јањић, пројектна менаџерка удружења FemPlatz, о пројекту каже: „Ово је друга фаза пројекта, која се реализује до 2021. године. У првој фази која је трајала од 2016. до 2018. године започеле смо преглед стања у институцијама, анализирајући и бележећи које све облике насиља преживљавају жене са менталним инвалидитетом које живе у установама социјалне заштите и психијатријским институцијама. Тада смо организовале и прве обуке. С обзиром на добре резултате првог пројекта, добиле смо позив да наставимо рад на овом програму.“
До сада је обуку о спречавању насиља над женама са инвалидитетом у резиденцијалним установама похађало око 80 представница и представника организација цивилног друштва и око 20 жена са менталним инвалидитетом које имају историју институционализације.
Извор: www.mdri-s.org
Оставите коментар