UNICEF је 4. новембра у београдском Impact Hub-у, организовао округли сто “Како до бољих услуга за децу са сметњама у развоју и њихове родитеље?” Учествовали су Нирвана Пиштољевић, професорка америчког Колумбија универзитета на предметима специјалног образовања и инклузије, Милица Пејовић Милованчевић, спец. дечије психијатрије у Институту за ментално здравље у Палмотићевој и Валентина Завишић, дефектолошкиња, програмска координаторка невладине организације Иницијатива за инклузију ВеликиМали, уз модерацију Јелене Зајегановић из UNICEF-а.
Нирвана Пиштољевић је говорила о важности раног препознавања тешкоћа у развоју, Милица Пејовић Милованчевић о квалитету услуга за децу са тешкоћама у развоју у медицинским установама, а Валентина Завишић о препознавању тешкоћа и препрека у окружењу детета и породице.
Докторка Пиштољевић је подсетила да је рани развој, који траје од рођења до треће године детета, период велике осетљивости али и великих могућности. Било да су изазване спољним факторима, искуствима или генетиком, тешкоће у развоју, како је докторка објаснила, могу да се препознају у најранијим узрастима. Тада, како она каже, постоји и највећа шанса да се превазиђу.
– Мапе развоја указују на понашања и вештине које би дете требало да поседује у одређеном узрасту. Свако одступање изискује интервенцију – рад на превазилажењу тешкоћа и кашњења у развоју. Кључно је да едукујемо стручњаке, али и родитеље, да препознају знаке упозорења и делују без одлагања – истакла је докторка.
Више од 200 милиона деце млађе од пет година у свету не остварује свој развојни потенцијал због недостатка адекватне исхране, лошег здравља и окружења које пружа слабу стимулацију, негу, разумевање и безбедност.
Предавање др Пиштољевић и округли сто организовани су у оквиру програма “Рани развој детета” који заговара свеобухватни приступ политикама и програмима који се тичу деце, њихових родитеља и старатеља, а који UNICEF реализује у сарадњи са релевантним министарствима и другим партнерима. Циљ програма је подизање свести о значају развоја у раном детињству, које обухвата физички, социо-емоционални, језичко-когнитиви и културолошки развој појединца и представља темељ успеха и среће у животу. На скупу је разговарано о добрим и лошим праксама, квалитету услуга за децу са тешкоћама у развоју и раној интервенцији.
Извор: www.unicef.rs
Оставите коментар