Представници канцеларија јавних служби за запошљавање са западног Балкана су се састали у Тивту како би размотрили питања везана за квалитативни „benchmarking“ (срп. упоредна процена), у оквиру Платформе за запошљавање и социјална питања (ESAP) коју спроводи Савет за регионалну сарадњу (Regional Cooperation Council – RCC).
Циљеви овог састанка су били представљање прелиминарне анализе квантитативних показатеља, разматрање детаља и прекретница у имплементацији методологије за квалитативни benchmarking, укључујући упитнике и формуларе за самопроцену и за спољну процену, као и постизање договора у вези са временским распоредом peer review посета.
Ослањајући се на искуства јавних служби за запошљавање из Европске уније, „benchlearning“ (учење о усавршавању кроз размену знања, информација и понекад ресурса) се односи на процес креирања систематичних и интегрисаних веза између benchmarking-а и узајамног учења које се састоји од препознавања примера добре праксе путем benchmarking система базираних на показатељима и коришћења резултата за активности усмерене на узајамно учење које су креиране на основу доказа.
Кроз истраживање које је RCC покренуо о праксама управљања пословним резултатима јавних служби за запошљавање са западног Балкана и предложене методологије за имплементацију benchlearning-а, учесници и учеснице су сазнали више о предложеним индикаторима за квантитативни benchmarking као и о методолошком аспекту који се тиче дефиниције индикатора, прикупљања података и процедура за проверу валидности.
Националне службе за запошљавање су у оквиру ESAP пројекта добиле прелиминарне индикаторе за 2016. годину. Индикатори су следећи:
- Транзиција из незапослености у запослење
- Број људи који напуштају евиденцију јавних служби за запошљавање, као део регистрованих незапослених лица
- Састав регистра незапослених (према индивидуалним карактеристикама и географској расподели)
- Прилив и одлив
- Учесници активних програма на тржишта рада
Платформа за запошљавање и социјална питања (ESAP) је почела са радом у марту 2016. године и трајаће три године. ESAP представља регионални пројекат који је финансиран од стране Европске комисије, а који спроводе RCC и Међународна организација рада на западном Балкану. Циљ пројекта је ојачавање регионалне сарадње и институционалних капацитета националних управа, организација послодаваца и запослених, чиме би им се омогућило да развију и примене реформе у области тржишта рада и социјалне политике у току процеса приступања Европској унији.
Извор: www.rcc.int
Оставите коментар