Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржан стручни скуп „Предшколско васпитање и образовање по мери сваког детета“

Објављено 11.12.2015.

together - ilustracijaГрупа за социјалну инклузију Министарства просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са Канцеларијом UNICEF-а за Србију и уз подршку Центра за интерактивну педагогију организовала је стручни скуп под називом „Предшколско васпитање и образовање по мери сваког детета“ у Београду 8.12.2015. године у хотелу „Тулип Ин“ .

Скупови су одржани још и у Нишу, Чачку, Шапцу и обухваћено је више од половине предшколских установа у Републици Србији. Учесници су били стручни сарадници и сарадници ПУ, дефектолози-васпитачи, директори ПУ, представници локалних самоуправа (начелник друштвених делатности), представници Секретаријата за образовање и дечју заштиту, представници ШУ – координатори за инклузивно образовање.

Скупови су одржани са циљем да се: унапреде компетенције запослених у предшколској установи за спровођење инклузивног/квалитетног предшколског васпитања и образовања (ПВО) у Србији; подрже активности којима се постиже повећан обухват деце припремним предшколским програмом и основним образовањем; појача сарадња између различитих актера на нивоу предшколске установе и локалне самоуправе; пружи квалитетна подршка деци у транзиционим периодима и да се развију сараднички односи са родитељима.

У првом делу скупа говорило се о модалитетима за унапређење доступност, праведности и квалитета ПВО у односу на истраживачку праксу, податке и успешних пилот пројеката.

У другом делу скупа учесници су прошли кроз две радионице. Прва радионица имала је за циљ размену примера добре праксе за диверсификовање програма за повећање обухвата деце из осетљивих група. Закључци са ове радионице су да рано укључивање у образовање и васпитање има изузетан утицај на физички, емотивни и психолошки развој деце посебно деце са тешкоћама у развоју и инвалидитетом као и деце из сиромашних и ромских породица која тиме добијају могућност изласка из социјалне и економске депривације и једнак положај у односу на вршњаке у наставку образовања и васпитања.

С обзиром на важност периода транзиције у образовању (прелазак из породице у ПВО, прелазак из јаслене групе у средњу групу, прелазак из ПВО у ОШ…), друга радионица имала је за циљ прикупљање примера добре праксе за квалитетно укључивање деце у периодима транзиције у различитим нивоима образовања и васпитања и повећање улоге родитеља. Са ове радионице произашли су закључци да транзициони период прате бројне препреке, институционалне, физичке, друштвене и да се зато морају спровести планске активности усмерене на индивидуалне потребе детета и да се пружи помоћ породици посебно породици детета из осетљиве групе јер је породица у центру збивања и носи највећи терет. Прикупљени примери са радионица користиће се за израду приручника за неометан прелазак деце, нарочито деце из осетљивих група, у следеће нивое образовања.

Организатори скупа послали су јасну поруку о важности учења у раном детињству. Ту се Република Србија прикључује новим европским трендовима у којим је обезбеђивање квалитетног образовања у раном детињству централно место у европској Стратегији паметног, одрживог и инклузивног раста (ЕУ2020).

Група за социјалну инклузију ће и даље у сарадњи са партнерима наставити са обукама запослених у установама у циљу повећања праведности и квалитета образовања и васпитања за сву децу.

Извор: www.mpn.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]