Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије је 8. и 9. децембра 2016. године организовао тренинг о родно осетљивом и афирмативном медијском представљању осетљивих група у Београду. Тренинг су водиле новинарке Антонела Риха и Тамара Скроза, а своја професионална искуства разменили су новинари и новинарке из десет градова широм Србије.
Овај сусрет омогућио је дијалог о важној улози медија у унапређивању родне равноправности и социјалном укључивању осетљивих група, као и о негативним последицама медијског извештавања које није у складу са основним етичким принципима дефинисаним и у Кодексу новинара Србије. Антигона Андонов, шефица Кабинета поверенице за заштиту равноправности, представила је рад ове институције у области унапређивања медијског извештавања, као и начине реаговања у ситуацијама медијског извештавања које као последицу има ризик од дискриминације или других облика подстицања додатне рањивости осетљивих група.
Поред тога, тренинг је омогућио и дијалог између новинара/ки и представника/ца удружења грађана који раде са појединим осетљивим групама и за њих. О свом раду и значају медија као сарадника/ца говорили/е су Маријана Савић из УГ за борбу против трговине људима и свих облика родно заснованог насиља „Атина“; Михаило Гордић из Градске организације глувих Београда и Ана Кнежевић из УГ „Ево рука“. Млади Роми и Ромкиње, активисти/киње УГ Центар за интерактивну педагогију „ЦИП центар“, представили су своја искуства у процесу образовања кроз организовање „Живе библиотеке“.
Тренинг је инспирисао новинаре/ке да трагају за новим темама, а њихови радови ће у наредном периоду допринети унапређивању родне равноправности и социјалном укључивању осетљивих група. Реализован је као једна од активности која ће допринети имплементацији Акционог плана за поглавље 23, али и других релевантних стратешких докумената Републике Србије у домену основних права грађана и грађанки.
Оставите коментар