Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић доставила је Народној Скупштини Републике Србије годишњи извештај за 2016. годину, у којем се наводи да је највише притужби грађана, четвртина укупних, поднето због дискриминације на основу инвалидитета и пола.
Следе притужбе поднете због дискриминације на основу старосног доба, националне припадности и здравственог стања.
Када су у питању области у којима се дискриминација најчешће појављује, највећи број притужби, као и претходних година, поднет је због дискриминације у поступку запошљавања или на послу – трећина од укупног броја.
Грађани се затим жале на поступке пред органима јавне власти и због дискриминације приликом пружања јавних услуга или при коришћењу објеката и површина.
Током претходне године, Повереница је упутила знатно већи број препорука мера за остваривање равноправности, јер је пракса показала се на тај начин најефикасније спроводи превентивно деловање.
У извештају достављеном парламенту дате су 24 препоруке за сузбијање дискриминације и унапређење равноправности, међу којима је интензивирање рада на уклањању свих врста баријера које грађанима и грађанкама са инвалидитетом отежавају приступ јавним објектима, превозу и комуникацијама.
Повереница је препоручила и предузимање мера којима ће се обезбедити педагошки асистенти за децу којој је потребна додатна подршка у образовању, усвајање Закона о бесплатној правној помоћи, као и предузимање мера за економско оснаживање жена и заштиту жена од дискриминације на тржишту рада.
Међу препорукама поверенице је и побољшање положаја старијих грађана и грађанки, нарочито у руралним и неприступачним подручјима, а посебно у домену пружања услуга социјалне и здравствене заштите.
Извор: www.dijalog.net
Оставите коментар