На Регионалној конференцији тела за равноправност Југоисточне Европе, одржаној у Београду 16. новембра, поводом Међународног дана толеранције, потписана је Изјава о сарадњи тела за равноправност у Југоисточној Европи, полазећи од клјучне улоге тих тела у сузбијању дискриминације и постизању пуне равноправности свих чланова друштва.
Поред поверенице за заштиту равноправности Републике Србије Бранкице Јанковић, изјаву је потписало и осам инситуција из пет земалја Југоисточне Европе – Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније и Црне Горе.
Потписивањем овог документа сагласили су се да ће приоритет заједничког деловања и сарадње бити сузбијање дискриминације и унапређивање и подстицање равноправности свих лјуди, а посебна пажња биће посвећена, размени искустава, примерима добре праксе и иновативним приступима.
Биће уложени заједнички напори да се створе окружења у којима ће заштита од дискриминације и унапређење равноправности бити међу најзначајнијим сегментима друштвеног живота, као и начин да се изграде болја и толерантнија друштва.
У Изјави је истакнуто дубоко уверење да поштовање лјудских права и забране дискриминације представлјају фундаменталну вредност и полазну основу за друштвено-економски развој сваке землје, као и лични развој сваког појединца. Институције за равноправност сарађиваће на принципима координације, узајамног уважавања, партнерства, равноправности и једнакости, заједничког планирања, усклађивања активности и континуиране међусобне комуникације, а наредни састанак биће одржан идуће године у Загребу.
Поред поверенице Јанковић, потписници Изјаве су Ардиана Хала, заменица поверенице за заштиту од дискриминације из Албаније, омбудсмани за лјудска права из Босне и Херцеговине Јасмина Џумхур, Нивес Јукић и Љубинко Митровић, заменик заштитника лјудских права и слобода из Црне Горе Синиша Бјековић, председник Комисије за заштиту од дискриминације Македоније Александар Даштевски, а из Хрватске заменица пучке парвобранителјице Тена Шимоновић Ајнвалтер, правобранителјица за равноправност сполова Вишња Љубичић, правобранителјица за особе са инвалидитетом Анка Слоњшак и правобранителјица за децу Ивана Милас Кларић.
Извор: ravnopravnost.gov.rs
Оставите коментар