Пројекат чији је циљ да припреми образовни систем у Србији за увођење новог концепта завршних испита у средње образовање почео је ове године.
Тај концепт, између осталог, подразумева да сви ученици и ученице истовремено полажу државну матуру и да факултети признају матуру као испит на основу кога се ученици/е уписују без пријемног испита.
На састанку, којим је званично почела реализација пројекта, министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић је указао на његову важност.
Пројекат је од значаја за унапређивање квалитета средњег образовања и васпитања, али и за доступност високог образовања свим ученицима/ама, казао је министар.
Циљ пројекта је да припреми систем образовања и васпитања и да пружи подршку ресорном министарству у процесу припреме, пилотирања и увођења (имплементације) завршних испита у средње образовање и васпитање.
На основу новог концепта припремљени су и објављени Правилник о општој и уметничкој матури и Правилник о стручној матури и завршном испиту на крају трогодишњег средњег стручног образовања.
У рад на пројекту биће укључени наставници/е средњих школа и универзитетски професори/ке који ће заједно припремати испитне тестове – испитна питања заснована на стандардима постигнућа ученика и стандардима квалификација. Комисије, које ће бити образоване за сваки наставни предмет који у општем средњем образовању има дефинисану предметну општу и специфичну компетенцију и стандарде постигнућа, имају обавезу да припреме приручнике за наставнике/це и материјале за ученике/це. Исто се очекује и од комисија које ће припремати задатке за стручне предмете.
Током трајања пројекта школе и факултети ће имати и низ обука како би се квалитетно припремили за спровођење завршних испита.
Пројекат „Унапређивање квалитета средњег образовања и васпитања путем увођења завршних испита (општа, уметничка и стручна матура и завршни испит на крају трогодишњег средњег стручног образовања и васпитања)” се финансира средствима из претприступних фондова за 2015. годину (IPA 2015), а планирано време трајања је три године.
На основу спроведеног конкурса и вредновања конкурсног материјала (процес је спроводила Делегација ЕУ у Србији) овај пројекат ће реализовати компанија „Хуман Дyнамицс“ из Аустрије у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Делегацијом ЕУ у Србији.
Извор: www.mpn.gov.rs
Оставите коментар