На Факултету политичких наука 2. јуна је одржана презентација истраживања ставова младих о европској интеграцији Србије. Истраживање је у априлу 2016. године, спровео Европски покрет у Србији у сарадњи са ФПН-ом и студентима друге године. Након презентације резултата, уследила је дебата у којој су учествовале Тања Мишчевић, шефица Преговарачког тима за преговоре о приступању Србије ЕУ, Маја Бобић, генерална секретарка ЕПуС-а, и Ивана Радић Милосављевић, асистенткиња на Факултету политичких наука. Истраживање је реализовано од 19. до 29. априла на 979 испитаника на територији целе Србије, укључујући и Косово и Метохију, а испитивани су млади од 15 до 29 година.
Скуп је отворио декан ФПН-а, Драган Симић, који је истакао да млади имају бољи вид и оштрије око и да је неопходно слушати њихово мишљење и ставове. Резултате су презентовали студенти који су навели да чланство Србије у Европској унији не подржава 33 одсто младих, за 27 одсто њих је сасвим свеједно да ли ће Србија бити у ЕУ, а 12 одсто апсолутно подржава чланство. Такође, 42,6 одсто младих сматра да би Србија у спољној политици требало да се ослања на Русију, 19,4 одсто на ЕУ и 3,9 одсто сматра да би ослонац требало тражити у Сједињеним Државама.
Скоро 80 одсто младих сматра да се ствари у Србији не одвијају у добром смеру, а на скали од један до пет просечна оцена коју су испитаници давали за стање у Србији је 2,26.
Маја Бобић је констатовала је да није чудно што млади сматрају да земља не иде у добром правцу, када статистика показује да је 50 одсто младих незапослено. “Брине ме што млади имају позитивну асоцијацију на систем успостављен у ЕУ, али не желе тај систем у Србији. Поражавајући је и податак да две трећине младих сматра да нашем менталитету одговара ауторитарни систем”, указала је Бобић.
Тања Мишчевић сматра да резултати показују збуњеност омладине у Србији и да је друштво омануло у комуникацији и повратном разговору са онима који доносе политичке одлуке. “Нисам помињала лобирање за чланство у ЕУ, већ информисање. Демократија почива на информисаном грађану који може да доноси исправне одлуке”, нагласила је Мишчевић.
Ивана Радић Милосављевић, асистенткиња на Факултету политичких наука на предмету Политички систем ЕУ, оценила је да се резултати не разликују много од резултата истраживања јавног мњења укупне поплације у Србији и закључила да би боље информисање и образовање наставника и професора о Европској унији и процесима интеграција допринело бољем разумевању проблематике чланства Србије у ЕУ.
Резултате истраживања “Србија и Европа у очима младих” можете погледати овде.
Извор: www.emins.org
Оставите коментар