У Аранђеловцу је представљен нови развојни програм ЕУ ПРО, чији је циљ да допринесе свеукупном привредном и друштвеном развоју 99 локалних самоуправа у региону Шумадије и западне Србије и региону јужне и источне Србије.
У наредне три године активности програма ЕУ ПРО, који ЕУ финансира са 25 милиона евра, а спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS) у партнерству са Владом Србије, биће усмерене на унапређење конкурентности локалне привреде, побољшање пословног окружење и јачање друштвене кохезије у градовима и општинама обухваћеним програмом.
На представљању овог програма министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да Србија годишње добија од ЕУ 200 милиона евра бесповратне помоћи, док је шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици навео да нови програм обухвата 99 од укупно 174 општине у Србији.
Наш интерес је да сачувамо регионалну стабилност, јер само тако можемо да грађанима обезбедимо виши животни стандард, рекла је министарка Јоксимовић и додала да је спољна политика, чији је приоритет чланство Србије у ЕУ, донела стабилност, стране инвестиције, већи утицај Београда у међународним односима, бројне донације.
Она је изјавила да Србија треба да се оспособи да користи огромне фондове ЕУ, када постане чланица Уније.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици је поручио да ЕУ “охрабрује општине и локалне бизнисмене да на најбољи начин искористе процесс евроинтеграција” уз констатацију да мала и средња предузећа представљају основу европске и српске економије.
Он је указао да је ЕУ највећи спољнотрговински партнер и инвеститор у Србији.
“За протеклих осам година је спољнотрговинска размена Србије и ЕУ готово утростручена. Скоро две трећине српског извоза иде у ЕУ. Више од три четвртине страних инвестиција у Србију стиже из компанија из ЕУ”, рекао је Фабрици.
Он је изнео податак да скоро 200.000 људи у Србији ради за фирме из ЕУ.
“На недавном самиту у Софији је ЕУ потврдила опредељеност да Србија постане њен део”, изјавио је Фабрици.
Амбасадор Фабрици је рекао да је Европска комисија поздравила економске реформе у Србији, али и указала на потребу улагања напора у јачање владавине права.
На представљању програма ЕУ ПРО објављен је и позив за подршку предузетницима и предузетницама, и микро и малим предузећима за набавку опреме и саветодавне услуге укупне вредности 4,5 милиона евра.
Програм је већ објавио четири јавна позива за унапређење инфраструктуре у 99 локалних самоуправа за које је ЕУ издвојила укупно десет милиона евра, а који се односе на побољшање јавне и пословне инфраструктуре, као и израду планске и техничке документације.
Поводом представљања новог програма ЕУ ПРО, у Аранђеловцу је организован Сајам ЕУ пројеката на коме је представљен део досадашње подршке ЕУ Србији, укључујући и успешне примере подршке предузетништву, малим и средњим предузећима, кроз различите ЕУ програме.
Преузето са: europa.rs
Оставите коментар