Пројекат “Вртићи без граница 2 – квалитетно инклузивно предшколско васпитање и образовање у Србији“, који партнерски реализују UNICEF и Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије у сарадњи са ЦИП-Центром за интерактивну педагогију и другим партнерима, уз подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу, представљен је 30. септембра у Музеју науке и технике у Београду.
Представљању пројекта присуствовали су Michel Saint-Lot, директор UNICEF-а у Србији, Срђан Вербић, министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, представници 10 предшколских установа које учествују у пројекту, представници пројекта и партнера.
Деца из предшколске установе Чукарица из Београда, вртић „Бајка“, са васпитачима и родитељима учествовали су у промоцији пројекта и кроз загонетке и квиз упознали простор Дечијег музеја и Научног центра.
“Половина деце у Србији узраста од 3,5 до 5,5 година нема приступ предшколским програмима. Још у мањој мери предшколске програме похађају деца којој су ови програми најпотребнији – деца из сиромашних породица, а међу њима поготово деца из сиромашних сеоских средина и ромска деца. Добити од снажног подстицања развоја у раном детињству далеко су највеће управо међу групама које су најускраћеније. Да би се остварио пуни учинак, предшколско васпитање и образовање мора да буде квалитетно, доступно и финансијски приступачно деци из свих друштвено-економских средина и у свим географским подручјима у земљи, без обзира на њихов степен развоја”, изјавио је Michel Saint-Lot, директор UNICEF-а у Србији на представаљању пројекта.
Према последњим подацима истраживања Републичког завода за статистику и UNICEF-а, 50,2% деце узраста 3 до 5,5 година обухваћено је предшколским васпитањем и образовањем у Србији што је знатно испод просека у земљама ЕУ где је обухват 87%. Обухват деце из друштвено осетљивих група је знатно нижи: 5,7% деце из неформалних ромских насеља, 9% деце из сиромашних породица, 27% деце из сеоских средина, док о деци са сметњама у развоју и инвалидитетом нема прецизних података.
“Бројне студије које се тичу образовања, али и економије, показују да је рано образовање један од најзначајнијих фактора за даљи развој појединца. Оно обезбеђује дуже образовање, успешнији професионални развој, али и бољу социјалну интеграцију”, рекао је Срђан Вербић, министар просвете, науке и технолошког развоја поводом промоције пројекта “Вртићи без граница 2″.
Након успешно реализованог пројекта “Вртићи без граница – више могућности за учење и развој деце раног узраста”, пројекат “Вртићи без граница 2″ је наставак активности са циљем већег укључивања деце узраста 3 до 5,5 година, укључујући и децу из друштвено осетљивих група, у кратке квалитетне инклузивне програме, затим унапређивање знања и вештина професионалаца, као и законодавног оквира система за добробит деце и породица. Пројекат се реализује у 10 градова/општина у Србији (Смедерево, Лозница, Лесковац, Сјеница, Оџаци, Крупањ, Бојник, Чачак, Нова Варош и Чукарици/Београд).
У сарадњи са локалним самоуправама и предшколским установама, за децу која нису укључена у предшколско васпитање и образовање, укључујући и децу из друштвено осетљивих група, биће адаптирани и наменски опремљени простори за дружење, игру и учење.
У школској 2014/15. години кроз свакодневне четворочасовне програме, пет дана у недељи, биће обухваћено 584 деце. Учењем кроз пројекте деца ће, уз подршку одраслих (васпитача и родитеља, разних стручњака и волонтера из заједнице), истраживати теме у области науке, уметности и културе, као и здравих стилова живљења.
За сву децу у заједници биће организоване и различите јавне акције, манифетације и догађања (у вртићу, јавним просторима, установама науке, спорта и културе). У њиховом планирању и реализацији ће, поред васпитача, активно учествовати деца и родитељи.
Улагање у квалитетно предшколско васпитање и образовања је најкраћи и најбржи пут до смањења социјалне искључености и сиромаштва, чиме се смањују миграције и социо-економске неједнакости и побољшавају услови за развој и напредак заједнице.
Кликните да сазнате више о Пројекту.
Извор: www.unicef.rs
Оставите коментар