Пројекат „Државна матура” представљен је 29. марта у хотелу Метропол у Београду. Активности финансира Европска унија, а циљ је пружање подршке државним институцијама у промени завршног испита за средњошколце/ке и начина уписа на факултете. Догађају су присуствовали министар образовања, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, представници/е Делегације ЕУ у Србији и образовних институција.
У наредне две године, кроз Пројекат државне матуре реализоваће се бројне припремне активности: дефинисаће се организациони модел за припрему и полагање испита, ускладити законски и институционални оквири, велики број стручњака/иња припремаће неопходне инструменте и приручнике, реализоваће се обуке за наставно и административно особље у просвети, планирана су два пробна тестирања, као и пробни матурски испит у марту 2021. године.
Овај пројекат ретка је прилика да се оствари директан утицај на друштво, каже шеф сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Ингве Енгстром.
„Побољшање и модернизација система образовања један је од приоритета ЕУ. Евидентно је широм Европе да образовне институције еволуирају и прилагођавају се својој мисији, да образују ученике како да буду успешни у компликованом свету који се суочава са брзим технолошким, културним, економским и демографским изазовима.”
Промена начина уписивања факултета отвориће средњошколцима и средњошколкама висе могућности, каже министар Шарчевић.
„До сада смо имали ситуацију да неко ко жели да упише Електротехнички факултет и не успе за пола поена, мора да чека други испитни рок и можда му на располагању неће бити технички факултети, већ они где има места. Са положеном државном матуром, у истом року моћи ће да проба да се упише на Машински, ако не може ни тамо, онда може на Технолошки”, каже Шарчевић.
Државну или, како се некада звала, велику матуру, од јуна 2021. године полагаће сви средњошколци/ке у Србији: гимназијалци/ке ће полагати општу матуру, ученици и ученице уметничких школа – уметничку матуру, а ђаци стручних школа – стручну матуру на крају четворогодишњег образовања или завршни испит на крају трогодишњег стручног образовања (завршни испит уводи се у систем већ наредне, 2020. године). Надлежне институције кажу да има довољно времена да се ђаци, родитељи, наставници/е, али и високошколске установе припреме за полагање завршног испита.
Државна матура којом се проверавају стандарди постигнућа ученика/ца, исходи и компетенције, замениће пријемне испите за упис на факултет. Факултети ће, међутим, задржати право да организују додатне испите за проверу посебних талената и способности кандидата и кандидаткиња, уколико буду сматрали да је то неопходно.
За реализацију Пројекта државне матуре Европска унија донирала је 3,7 милиона евра. Укупна вредност средстава које је ЕУ до сада уложила у реформу образовања у Србији тако премашује чак 100 милиона евра.
Извор: europa.rs
Оставите коментар