Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Представљен пројекат еПросвета и сервис есДневник

Објављено 28.08.2017.

eProsvetaПредседница Владе Републике Србије Ана Брнабић и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић 23. августа су присуствовали представљању пројекта еПросвета и првог сервиса есДневник Другој економској школи у Београду.

Реч је о стратешком пројекту Министарства просвете који ће од јесени бити пилотиран у 200 школа.  Основни циљ еПросвете је пружање националних образовних електронских сервиса који подижу и унапређују дигиталну зрелост школа као предуслов за успешну дигиталну трансформацију образовања за 21.век.

Дигитализација и боље образовање су два основна приоритета Владе, те без тога нема Србије 21. века нити развоја какав нама треба, рекла је Брнабић и том приликом истакла да је у 2016. и 2017. години доста урађено за просвету и да је то тренд који Влада подржава. Премијерка се захвалила директорима који учествују у пилот пројекту и најавила да ће по фазама које следе бити увођено још новитета.

За разлику од свих досадашњих сличних иницијатива еПросвета је први сервис који није намењен државној администрацији већ је превасходно усмерен ка школама, наставницима, ученицима и родитељима, и потпуно је бесплатан за школе и родитеље.

Министар Шарчевић се захвалио председници Владе на посвећености и подршци пројекту и додао да је просвета  добила пуно задатака , а есДневник је један од њих.  Шарчевић је истакао  да  ће се у наредном периоду Министарство уводити велике програме у области образовања и да је оптимистичан по питању резултата.

еПросвета има пет сервиса: есДневник, еЛектира, виртуелни музеји, информациони систем за аналитику учења и национална платформа за израду, дистрибуцију и коришћење одобрених дигиталних образовних садржаја. Сервиси еПросвете биће подршка и помоћ наставницима у вођењу часова и школске администрације са фокусом на постигнућа и присуство ученика.

Први сервис који ће бити примењен је есДневник, који у потпуности замењује папирни облик вођења евиденције. Он ће омогућити наставницима, разредним старешинама и  директорима школа да на брз, једноставан и поуздан начин воде евиденцију о ученицима. Пружа комплетан увид у напредак ученика, рад наставника и школа, као и увид у информације у тренутку њиховог настанка.  Како би се обезбедила већа објективност у оцењивању наставници могу да виде само оцене из свог предмета, али не и из других.

При свему томе електронски дневник штеди време потребно за евиденцију, чак на једну четвртину у односу на време које је сада потребно наставницима. есДневник једном дневно прави извештај о сваком детету. Тим извештајима родитељи могу у сваком тренутку да приступе, наравно, само за своје дете. Информације о изостанцима родитељи добијају на дневном нивоу, а о оценама по протоку 48 сати, како би се ученику дала прилика да родитељима образложи коју оцену је и зашто добио. При свему томе обезбеђена је потпуна заштита података.

Извор: www.mpn.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]