Напредак Србије у процесу усвајања ЕУ принципа родне равноправности и њихове имплементације анализиран је у кратком прегледу практичне политике у области родне равноправности под називом „Велика очекивања – Примена ЕУ принципа родне равноправности у јавним политикама Србије“. Главни фокус овог документа усмерен је на посебне аспекте родне равноправности, конкретније уродњавања и једнаких могућности између мушкараца и жена. Такође, приказано је који су принципи до сада усвојени и који још увек недостају као и који су могући начини за њихово даље усвајање са посебним освртом на приступ жена економским правима и употребу принципа родне равноправности на свим нивоима власти. Осим тога, у студији је представљено и шта је до сада урађено на националном нивоу доношења одлука као и шта је још потребно урадити.
Релевантност овог кратког прегледа практичне политике у области родне равноправности произлази из тога што је писан у тренутку усвајања новог законодавног оквира у области родне равноправности и текућег процеса приступања ЕУ. Тај оквир подразумева нови Закон о родној равноправности који ће бити усвојен у наредном периоду, нову Стратегију родне равноправности и Акциони план за њено спровођење, као и Индекс родне равноправности који од недавно у употреби и који представља инструмент ЕУ за мерење родне равноправности.
Према препорукама наведеним у студији, Србија би требало да унапреди родни мејнстриминг на свим ниовима власти као један од предуслова за добро управљање и усвоји мере за унапређење приступа једнаким шансама између мушкараца и жена. Увођење ова два ЕУ принципа родне равноправности имало би троструку корист за Србију. Прво, усвајање принципа родне равноправности на свим ниовима управљања би убрзало процес приступања ЕУ. Друго, допринело би анти-дискриминационим политикама и промени патријархалних стереотипа о родним улогама. И треће, побољшало би положај жена и допринело развоју друштва у целини.
Ауторка кратког прегледа практичне политике у области родне равноправности је Милана Лазић, координаторка за родну равноправност и људску безбедност Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије.
Текст целог документа доступан је на следећем линку.
Оставите коментар