На основу члана 45. став 1. Закона о Влади, Влада Републике Србије покренула је процес доношења нове стратегије за инклузију Рома у Републици Србији за период од 10 година (2015-2025). Нова стратегија, која би требало да буде усвојена до краја године, замениће претходни документ „Стратегију за унапређење положаја Рома 2009-2015“.
У периоду од 2009. до 2015. постигнути су одређени резултати на пољу унапређења положаја Рома у Србији:
- Измењен је закон о ванпарничном поступку, чиме је омогућен накнадни упис чињенице рођења у матичну књигу рођених, што за многе Роме и Ромкиње представља први корак при остварењу права из домена социјалне и здравствене заштите.
- Повећан је број Рома и Ромкиња уписаних у средње школе и факултете афирмативним мерама.
- Роми и Ромкиње су уведени у процес спровођења јавних политика (педагошки асистенти, здравствене медијаторке, ромски координатори у јединицама локалне самоуправе), чиме им је олакшано остварење појединих права.
Упркос овим позитивним резултатима, експерти сматрају да Стратегија за 2009-2015. није у потпуности испунила задате циљеве. Наиме, сматра се да главне препреке за социо-економску интеграцију ромске заједнице нису отклоњене. Нека од побољшања која би нова Стратегија требала да донесе су:
- Успостављање механизама за спровођење, планирање, надзирање и унапређење усвојених мера и активности;
- Развијање капацитета и одговорности органа државне управе у локалне самоуправе да се ефикасно старају о остваривању и заштити права лица ромске националности;
- Обезбеђивање средстава у Буџету Републике Србије и у буџетима јединица локалне самоуправе за финансирање стратешких мера;
- Укључивање представника ромске заједнице у поступке осмишљавања и спровођења стратешких мера.
У 2014. години, Влада Републике Србије је припремила Полазну студију за израду Стратегије за инклузију Рома усаглашену са стратегијом „Европа 2020“. Полазну студију је, након расправе у којој су учествовали бројни представници ромске заједнице, Националног савета ромске националне мањине и организација цивилног друштва, усвојио Савет за интеграцију Рома и спровођење Декаде Рома Владе Републике Србије. Овим документом указано је на то да су економски, политички и друштвени услови у којима је 2009. године донета прва Стратегија битно измењени, те да је због тога битно припремити нови стратешки документ.
Оставите коментар