У финалу такмичења за средње школе у Србији „Отворени подаци у настави“, које је одржано 23. маја у Научно-технолошком парку Београд, прва три места освојили су тимови „Tesla Girls” из Школског центра „Никола Тесла“ из Вршца, „GimPi2” из гимназије у Пироту и „Аурора“ из Економско-трговинске школе у Краљеву.
Они су учествовали на такмичењу чији је циљ подршка наставницима/ама информатике и других предмета да ученицима и ученицама представе шта су отворени подаци, како се они могу употребити и да мотивишу младе да размотре каријеру у области информационих технологија. У пројекту „Отворени подаци у настави“ учествовало је више од 180 наставника и наставница средњих школа, 80 ученичких тимова, а десет најбољих тимова је представило своје радове у финалу такмичења.
Како је истакла саветница министра просвете за дигитализацију у просвети и науци Биљана Марић, Министарство просвете, науке и технолошког развоја посебну пажњу посвећује развоју ученичких компетенција за активно учешће у савременом друштву које се свакодневно мења.
„Унапређење наставе рачунарства и информатике подразумева и континуирано стручно усавршавање наставника, што је и постигнуто реализацијом пројекта ‘Отворено образовање у Србији’. Пројекат је допринео унапређењу и омасовљењу такмичења у области информатике и рачунарства”, рекла је Марић.
Она је захвалила Канцеларији за информационе технологије и електронску управу Републике Србије, Програму Уједињених нација за развој (UNDP), Центру за образовне технологије Западни Балкан, Рачунарском центру Универзитета у Београду и колегама и колегиницама из Министарства просвете на успешно реализованом пројекту.
„Пројекат је веома важан јер нам помаже да обрадом и коришћењем отворених података, из различитих области, унапредимо информатичко образовање у гимназијама и средњим стручним школама”, констатовала је Марић.
Када је реч о отвореним подацима, процене су да ће вредност тржишта отворених података на нивоу Европске уније у 2020. бити веће од 300 милијарди евра.
То је вредност производа и услуга које стварају компаније и организације употребом отворених података, који су иницијално прикупљени за неку другу сврху, а углавном се налазе у машински читљивом формату.
Пројекат „Отворени подаци–отворене могућности” у Републици Србији спроводе Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Програм Уједињених нација за развој (UNDP) и Канцеларија за информационе технологије и електронску управу.
Извор: www.mpn.gov.rs
Оставите коментар