Обука “Подршка школама у изради ИОП-а” реализована је 1. и 2. јула 2018. године у просторијама Националне асоцијације родитеља и наставника (НАРНС).
Учесници/це обуке били су чланови МИО који имају богато искуство у пружању подршке образовним установама за рад са децом којој је потребна додатна подршка, као и аутори награђених примера добре праксе. Обуци је присуствовало укупно 27 учесника, од чега 11 наставника (4 учитељице и 7 предметних наставника/ца), 7 стручних сарадница, 4 просветне саветнице , 2 републичке просветне инспекторке, представница Иницијативе за инклузију ВеликиМали, представница Групе за образовање мањина, социјалну инклузију и заштиту од насиља и дискриминације МПНТР и представница UNICEF-а.
Реализована обука је имала за циљ унапређивање компетенција чланица МИО и координатора за ИО у ШУ за подршку школама у изради ИОП-а.
Исходи обуке су:
- Учесници су поставили критеријуме за анализу квалитета ИОП документа и унапредили вештине процене квалитета ИОП-а;
- Упознати су са резултатима истраживања анализе ИОП-а у специјалним и редовним школама;
- Сагледали су делотворност сарадње наставника и родитеља ученика из осетљивих група у планирању и реализовању подршке, а посебно у решавању кризних ситуација код ученика.
- Сагледали су важност улоге наставника/школе у иницирању и одржавању сарадње са родитељима.
- Унапредили су вештине израде педагошког профила, планирања мера за отклањање физичких и комуникацијских препрека и плана активности.
- Унапредили су вештине у планирању часа који обезбеђује да сви ученици учествују у заједничким активностима.
Обука је реализована у оквиру пројекта Унапређивање образовања у Србији кроз јачање компетенција Мреже подршке инклузивном образовању и других запослених за инклузивно образовање, који спроводи Мрежа подршке инклузивном образовању (МИО) у сарадњи са Групом МОСТ, а у партнерству са UNICEF-ом, Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу са циљем побољшање квалитета подршке деци које пружају образовне установе и унапређивање инклузивног образовања кроз хоризонтално учење, обуке и едукативни материјал.
Преузето са: www.mrezainkluzija.org
Оставите коментар