Европски парламент је почетком септембра ове године усвојио резолуцију „Улога социјалног предузетништва и друштвених иновација у борби против незапослености“, на иницијативу парламентарке Веронике Лоп Фонтање. Основ резолуције је чињеница да социјална економија и она заснована на солидарности, суштински доприносе не само одрживом, паметном и инклузивном расту, већ и европском социјалном моделу. Економија овог типа је део јединственог тржишта и као таква треба да буде препозната и Европска унија треба да подржи њен развој, заједно са државама чланицама.
Резолуција предлаже и конкретне препоруке за Европску комисију и државе чланице везане за проналажење најбољих решења за подршку у развоју социјалне и економије засноване на солидарности, да би ове иницијативе наставиле да одговарају на свакодневне друштвене, територијалне и изазове из области заштите животне средине, као и да наставе да одговарају на потребе грађана за (ре)интеграцијом у друштво.
Социјалне задруге окупљене у CECOP мрежи, којих има око 12 хиљада, запошљавају укупно 270 хиљада људи у Европи. Оне пружају социјалне, културне, здравствене, образовне и услуге из области заштите животне средине, а поред тога и пружају могућност запослења грађанима из рањивих група становништва. Како би остварили своју мисију на одржив и демократски начин, они стварају нове послове одговарајући на растуће потребе у времену штедње и смањења јавне потрошње.
Текст резолуције можете прочитати на овом линку
Извор: sens.rs
Оставите коментар