Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Резултати пројекта „Социјално укључивање осетљивих група кроз стицање ИТ вештина”

Објављено 04.08.2017.

inkluzija_it_obukaЧлан Градског већа и председник Савета за запошљавање Града Београда Драгомир Петронијевић и подсекретарка за социјалну заштиту Јасмина Ивановић су 21. јула у Старом двору представили резултате пројекта „Социјално укључивање осетљивих група кроз стицање ИТ вештина”.

Петронијевић је истакао да се у последње три и по године у Граду Београду пуно радило на запошљавању теже запошљивих група, а да је обуку ИТ вештина прошло 96 особа са инвалидитетом.

– Планирано је да обуком буде обухваћено 40 лица, али због великог интересовања проширили смо капацитете  – истакао је Петронијевић и подсетио да је у овом тренутку у Београду мање од 100.000 људи без посла, што је најбољи резултат у последњих 10 година.

– Све више младих људи се у Београду запошљава и остаје у својој земљи, посебно када је реч о ИТ сектору. Научно-технолошки парк на Звездари је пре мање од две године био град духова, а данас у њему послују 54 компаније – подсетио је Петронијевић.

Он је додао да Град Београд и Република Србија имају више мера које подстичу запошљавање теже запошљивих група, као и да су се ти људи после обуке показали као поуздани радници. Петронијевић је најавио интензивнију сарадњу са приватним и невладиним сектором, као и са особама са инвалидитетом, како би се, како је рекао, спознале њихове потребе.

– Крајњи циљ овог пројекта је да се покрене ИТ едукативни центар за особе са инвалидитетом у коме ће те особе моћи да се обучавају, да раде за друга предузећа и шире свој посао, али и да са својим знањем и вештинама праве нова радна места  – најавио је Петронијевић и захвалио иницијаторима и предавачима који су спровели програм обуке, невладином сектору, ресорном министарству и Националној служби за запошљавање.

Ресорни подсекретар Јасмина Ивановић подсетила је да је Град Београд прошле године формирао Савет за унапређење положаја особа са инвалидитетом. То је, како је прецизирала, политичко-саветодавно тело при Кабинету градоначелника које помаже тим особама у остваривању њихових циљева. Она је истакла да су у том савету градски већници, секретари, али и представници особа са инвалидитетом, као и да поред тог, на нивоу града функционише и Савет за права детета, који се бави унапређењем положаја деце са сметњама у развоју.

– Град Београд и Секретаријат за социјалну заштиту су оснивачи неколико установа социјалне заштите у којима различитим мерама и програмима унапређујемо положај особа са инвалидитетом, међу којима је и 14 дневних боравака које користе, деца, млади и старије особе са инвалидитетом. С друге стране, град и секретаријат организују услугу „Помоћ у кући”, која је намењена и особама са инвалидитетом, као и услугу „Персоналне асистенције”, која је прошле године, први пут у историји, покренута у српској престоници и коју у овом тренутку користи 50 особа  – указала је  Јасмина Ивановић.

Догађају је присуствовала помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Барошевић, која је најавила и даљу финансијску подршку у спровођењу овог пројекта и унапређењу положаја особа са инвалидитетом. Такође, присутнима су се обратили и директор Градског центра за социјално предузетништво Београда Миодраг Пешић и директор Центра за ИТ едукацију Светислав Симић.

Извор: www.beograd.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]