Пише: Видан Данковић (Блог о социјалном укључивању)
Собу испуни нека посебна енергија када Пеђа каже “Људи”. Да се најежиш. Да ли је могуће да у нас неколико он види хиљаду и десет хиљада и милион?
На почетку је питање “Ко су наши људи?” изазивало грч, бар код мене, јер сам знао да после одговора на то питање морам да изађем и разговарам са тим људима и да им објасним зашто мислим да је предложена акција добра за све. /разговор – уложити време, енергију, отворити се, испричати своју причу/; /акција – (л. actio фр. енг. action) радња, делатност, делање, дејство/.
А тешко је. Време за такве разговоре људима никада не одговара. Ненаучен на то да у разговору будем експлицитан, у повратку са састанака замишљао сам завереничко шапутање по крововима, убеђивање, манипулацију. /експлицитан (лат. explicitus) изречен, отворен; супр. имплицитан/.
И у почетку је и тако. У пола гласа почињем своју причу. Стидим се, глас ми дрхти док у глави одјекују питања “Ко сам ја?”, одгонетање питања у погледу саговорника “Ко си ти?” “Шта желиш од мене?” и покушај да се погледом одговори на њих…
А онда почињем да схватам. “Ја сам Видан, волонтирам да у Србији буде боље и желим да ми се придружиш.” /Волонтерство (волонтеризам, волонтирање) непрофитна је и неплаћена активност којом појединци и појединке, самостално или у оквиру неке групе или организације, доприносе добробити своје заједнице или цијелог друштва https://sh.wikipedia.org/wiki/Volonterstvo / /придружити се – уложити време и енергију за остваривање заједничке сврхе/
Освешћујем. Када разговарам са људима број хиљаду добије лица и имена. Добије и трихиљаде недоумица и питања, али једну снагу. Снагу која може да се претвори у моћ (о томе у неком следећем тексту). Грч се изгубио. Да ли је могуће да је нешто морало да ме научи да разговарам? Да ти отворено кажем шта планирам да урадим и да те питам да ли желиш да ми се придружиш?
Собу испуни нека посебна енергија када Пеђа каже “људи”. Да се најежиш.
(…)
Текст “Речник активисте: ЉУДИ” Видана Данковића у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар