Људска безбедност и насиље према женама биле су главне теме Форума за родне политике који је организовала Женска платформа у сарадњи са Београдским центром за безбедносну политику, а уз подршку фондације Фридрих Еберт.
„Све учесталији случајеви родно заснованог насиља у Србији нас опомињу да морамо бити одлучнији у настојању да променимо свакодневницу. Све док постоје родна неједнакост, дискриминација и социјално искључивање, постоји и мањак личне и државне безбедности. Родна неједнакост јесте безбедносни проблем”, нагласила је истраживачица БЦБП Маја Бјелош на отварању Форума за родне политике који је одржан 12. априла 2016. године у Медија центру.
Током дискусије представљени су приоритети Женске платформе за развој Србије у области људске безбедности и насиља према женама, парцијални преглед напретка по индикаторима Платформе на основу доступних података, доступне процене и препоруке за даљи рад.
На скупу је оцењено да је безбедност сваког појединца есенцијална за стварање мирних и стабилних друштава. Безбедност је предуслов за развој друштва и не можемо говорити о развоју Србије уколико грађани и грађанке свакодневно живе у страху од различитих облика и типова насиља и не осећају се безбедно у свом непосредном окружењу, крају и држави у којој живе, истакнуто је на Форуму.
Поред истраживачице БЦБП, говорнице на Форуму за родне политике биле су и Бранкица Групковић, адвокатица и експерткиња у области људске безбедности, Сања Николин и Александра Владисављевић из Женске платформе, Тања Игњатовић из Аутономног женског центра и Ана Саћиповић из УРо Освит.
Женска платформа је настала као резултат конференције на Палићу, одржане крајем 2014. године, која је окупила велики број ангажованих жена на јавним пословима из различитих институција, парламената, академске заједнице, цивилног друштва, приватног сектора, политичких партија, синдиката и медија. Садржи дефинисане развојне циљеви у различитим областима друштвеног живота, како би се правац развоја усмерио ка побољшању квалитета свакодневног живота жена и мушкараца у Србији, у периоду 2014-2020 уз подршку Фондације Фридрих Еберт.
Извор: bezbednost.org
Оставите коментар